Bilimsel Kitap Okumak

Herkese iyi akşamlar! Aklımda çok daha farklı bir şey yapmak vardı ama kendimi     
telefonda blog yazarken buldum. Telefondan yazarken blogger.com’a girip internet üzerinden yazıyorum, bunun uygulaması vs. bilen aydınlatırsa sevinirim. Ben de sizleri aydınlatmaya uğraştığım bie konuyla geldim bu kez.
Konumuz, bilimsel-araştırma türü kitaplar okumak. KOCAMAN YAZILARLA IMDB:1000000 yazayım da giriş yapayım. Öncelikle, bu türde kitaplar yutmuş birisi değilim ama az çok bilgim de var.
Bilimsel kitapların neler olduğundan bahsedeyim önce… Son zamanlarda yalnızca popüler bilim kitaplarıyla karşılaşsak da, bunların çok daha derin konuları vardır. Örneğin hepimizin bildiği Sapiens ne kadar bilim/araştırma türüyse “Bilimsel Düşüncenin Doğuşu ya da Miletli Anaksimendros” da aynı türdedir. Hatta bilim felsefesi de diyebilirim. Yani anlayacağınız, farklı konularda farklı dallarda araştırma ve sonuçlara maruz kalan her kitap(bilim denilecek alanlarda) bilimsel kitaptır.
Ben de olabildiğince bu kitaplara kütüphanemde yer vermek istiyorum ve bu yazıyı yazarken “her ay birkaç tane bu türden okusam” diye düşündüm, yakın bir zamanda hayata geçireceğim. Ama bu tür kitapları alırken o kadar ince eleyip sık dokumalısınız ki! Örneğin fotoğraftaki Feynman’ın fizik dersleri kitapları… Üniversitede hocamız fiziği en temelden öğrenebilmek için gerçekten gerekli bir kitap olduğunu söyleyince koşa koşa aldım. Ama içindeki bilgiler bana yetersiz geldi. Yani fizik öğrencisiyim, sanki bir şeyler anlatılmış ve araştırma derine inme kısmı bize bırakılmış gibi. Gerçi 3 cildin tamamını bitirmiş değilim, en baştan da başlamadım ama şimdilik ilk izlenimlerim bunlar. Elimdeki bir diğer ve cidden hayal kırıklığım ise Alfa yayınlarının çizgi bilim serisine başladığım kitap… Her şey ama her şey o kadar başlangıç ve temel düzeyde ki okudukça ‘e zaten ben bunu biliyorum’, ‘bu hikayenin devamı nerde’ ‘bu böyle değil’ deyip durdum. Açıkcası böylesini beklemiyordum. Hani ilk başlayanlar için mi acaba desem, o da çok yarım ve eksik konular. Yani alfanın popüler bilim kitapları beni pek mutlu etmediler. Fotoğraftaki en kalın ve en uzun zamandır benimle olan university phy. kitabı ciddi para döktüğüm ve pişman olmadığım bir kitap. Ders kitabı olarak aldık ki öyle de zaten ama içerisindeki enteresan sorular(serwayden bile ilginç) konu anlatımı gerçekten işe yarar. Sadece taşıması bayağı güç ve kas istiyor…
Bunların haricinde, bilimsel kitaplar konu itibariyle daha çok kuantum, evren gibi konularıyla ilgimi çekiyor. Yazıyı yazdığımdan olsa gerek, dünyadaki tüm bilimsel kitapları alıp okuyasım var! İşin şakası bir yana, bir ara kitap alışverişi için liste oluşturmayı planlıyorum veeee önerilerinize açığım ♡♡

No Comments

Leave a Reply