Bir Rutin Olarak Kitap Okumak, Instagram Kullanmamak || Sizden Gelenler

7 Ekim 2018

 

   Ne yapacağına karar verilmiş, önce ders çalışılmış sonrasında ise tüm fikirleriyle yazı başına geçmiş benden sizlere iyi akşamlar! Henüz tam olarak akşam olmasa da ben yazana- yayınlayana kadar olur diye umuyorum. Bu arada hep ara veriyorum yazmaya ki bu kez 1 ay kadar olmuştur gelince de diyorum ki “özlemişim burayı” e gitme o zaman Sinem! Gitmek zorundaydım çünkü Eylül ayı bayağı dolu dolu geçti. Küçük bir ipucu vereyim, onunla ilgili yazı da yazacağım ama önce elime paylaşabileceğim fotoğraflar geçmeli; Teknofest’i duymuşsunuzdur, ilk teknoloji ve havacılık festivali. İşte biz Fizik Kulübü öğrencileri olarak oradaydık! Gökbilim Merkezi’ne ait çadırda bilimsel deneyler ve sunumlarla insanların bilime olan bakış açısını değiştirmeye çalıştık ve çok da başarılı olduk. Bu konuda fazla bir şey yazmadan asıl konuma geçeceğim. Bu arada ilk defa birden çok yazacağım konu var elimde, bu güzel bir şey. Yalnızca bir sorum olacak, yazılar için bir gün belirleyelim ve o gün yazı gelsin. Pazartesi,salı günlerim aşırı dolu (9’dan 5’e kadar okuldayım sonrasında 5’ten 8’e kadar fotoğrafçılık dersim var bu iki günde). Çarşamba günü de 6-7 gibi evde oluyorum, ders çalışacak olduğumu varsayarsak Perşembe- Pazar arası her gün yazı gelebilir. Bunu sizin isteğinize göre belirleyeceğim. Tabi ki “ha” demeye yazamıyorum ya da illa ki — günden — güne yazı yazacağım sadece diye bir zorunluluk yok ancak bir gün belirlersek o günde yazımı bekleyeceğinizi bilirsem üşenme ihtimalimi sıfıra indiririm. Düşüncelerinizi yoruma bırakırsanız çok sevinirim!  Bir de mail grubu oluşturup yazılarımı mail olarak almak isterseniz mail adreslerini de bırakalım yoruma.

 

  En Sık Sorulanlar

  Bildiğiniz üzere fizik 3.sınıf öğrencisiyim (VE FİZİK 4’TEN GEÇTİM!!!). Bunun yanı sıra kendimi bildim bileli kitaplarlayım. Sürekli her an okumak ya da okumayı abartmak gibi hobilerim yoktur. Arada olabiliyor böyle şeyler ama kitap okumak benim bir hobim değil. Çünkü hobi sonradan kazanılıp geliştirilen bir olgu bana göre. Muhtemelen bir yerlerde “kitap okuma hobisi” gibi bir şeyler yazmışımdır daha önce ancak şuan kavramsal olarak bahsettiğim için daha dikkat ederek yazıyorum. Kitap okumak benim yemek yemek, su içmek, konuşmak gibi rutinlerimden birisi. Olmadığında eksikliğini hissediyorum ya da okudukça kendime geliyorum. Bir sayısal öğrencisi olarak en çok aldığım soru şu ki, “nasıl kitap okuyabiliyorsun?” Arkadaşlar, herkes okuyabilir. Fizik okumam Ahmet Hamdi Tanpınar okumama engel değil ya da aşk romanı okumama (gerçi çok nadir okurum aşk romanı ama tercih meselesi)… Edebiyat ve fiziği birleştirmenin mümkün olup olmadığı da birkaç kişiden aldığım sorulardan. Ben bu konuda kendime Ahmet Yüksel Özemre ‘yi örnek alıyorum. Biyografisi ve kişiliği – ki okuldaki profesörlerimiz kendisinden halen söz ederler- gerçekten edebiyat ve bilimin bir arada olabileceğini gösteriyor. Sadece Özemre de değil bilimkurgu klasiklerine bakarsanız hem bilimsel hem de edebi yönden çok güçlü örneklere sahipler. Benim böyle bir amacım (edebiyatla bilimi birleştirmek) yok açıkçası. Her “neden edebiyat okumadın” diyen arkadaşıma dediğim gibi “ben ders olarak edebiyatı sevmem” diyerek edebiyatı kitaplarda yaşayanlardan olmak istiyorum. Bu dünyaya öğrenmeye, bilmeye ve öğretmeye geldik. Ben daha öğrenmenin bile en başındayım muhtemelen, bakalım yol nereye varacak… 
 Buraya ekleyeceğim fotoğraflarda da artık belli bir düzen işleteceğim. Bugün çok planlı gidiyorum ahahhs. Gerçekten baya baya düzenli bir akış oluşturmak istiyorum. Çok sevdiğim “analog” temasını uygulayabilirim. Utopia kitabıyla olan fotoğraf çok içime sindi. Ki photoshop ile analog forma getirdim. Telefondan yazacağım yazılarda da “Nebi” uygulamasından yardım alacağım. 
Bir de düşünüyorum ki, instagram bana engel. Orada çok sık fotoğraf paylaşmıyorum. Hikaye kısmını da neredeyse hiç denecek kadar az kullanıyorum. Bu yüzden diyorum ki instagramı artık kullanmayayım. Komple kapatmak yerine hesabımı kitleyeceğim, arada girer bakarım.  Ama yazılarımı bütünüyle burada paylaşmak; beni büyük bir yükten kurtaracak. Çünkü çoğu zaman instagram ve blog için ayrı fotoğraflar düzenliyorum, farklı yazılar yazıyorum aynı başlık için. Bu kez yalnızca burası olacak. Ve inanın burası bütün uygulamalardan, bütün mecralardan daha özel ve değerli benim için. Kararsızlığıma karşı bana yol gösterip fikirlerinizi belirtirseniz çook çok mutlu olurum, şimdiden iyi akşamlar! 

1 Comment

  • Reply Beyaz Yakalı 12 Ekim 2018 at 11:33

    Kitap okumanın güzelliğini eski bir sayısal öğrencisi olarak bilirim. Bilim şenliklerini bilime ilgi duyan ya da henüz tanışmayan gençler ve çocuklar için çok gerekli görüyorum. Tüm çocukluğumda Bilim ve Teknik Dergisi alırdım. Bilimden ve kitaptan sapmayın ömrünüz boyunca.

  • Leave a Reply