Bullet Journal Hazırlık Süreci || SinexGünlük ||

Herkese iyi akşamlar! Dün pek yazılacak bir şey yapmadığım, daha doğrusu o kadar çok kuantumla haşır neşir olduğum ve artık üzerinde düşünülecek bir konu istemediğim için yazmadım. Bugünse madem yeni yıla kadar her gün günlük yazmak hedefindeyim, olabildiğince farklı konulardan içeriklerden bahsedeyim istedim.

Özellikle “bugün ne yaptım” larımı okumamanız için, 2 hafta gibi bir süreçte o gün neyden bahsetmek istiyorsam edeceğim. Psikoloji okuyanlar için harika bir deney! 😀 Örneğin çocuklar, deneyimizin bugüne ayrılan kısmında her yıl hazırladığım ve severek kullandığım bullet journal hikayesinden bahsedeceğim…

Ajanda mı günlük mü?

Dün kuantum çalıştım ya, şunu söyleyebilirim ki siz bakıp kontrol edene kadar her ikisi de olabilir! Hem ajanda hem günlük diyebilirim. Ancak içeriğe biraz baktığınızda ve incelediğinizde göreceksiniz ki bullet journal ya da kısaca bujo üzerinde çalışılmış bir günlük… Planner dediğimiz daha günlük tarzı ajandalardan da farklı çünkü içtiğimiz su sayısını saymıyoruz yaşasın! Bir yıl hazır bujo kullanayım deyip bir cahillik yaptım ve planner’a yüklü bir para bayıldım. Pişmanım. Ben kendim hazırlamayı, sayfalarını doya doya kullanmayı seviyorum. Kimse bana diyemez ki “sinemcim şuraya günde kaç bardak su içiyorsan yaz”?!

 Nasıl hazırlıyorum peki?

Daha önce bujo kısmında bundan bahsetmişimdir muhtemelen ancak yeni katıldıysanız küçük bir ipucuyla başlayalım. Nasıl mı hazırlıyorum? Canım nasıl isterse, paşa gönlüm ne isterse! Evet, sizin de yapmanız gereken bu. İsterseniz -ki ben genelde- pinterest batağına düşüp gönül rahatlığıyla milyonlarca bullet journal içeriği bulabilirsiniz. Ayrıca hayal gücü de burada çok yardımcı oluyor. Örneğin bir gazete sayfasını, bir kahve paketini deftere yapıştırıp eskitme görünümler yapabilirsiniz. Ya da her aya farklı temalar oluşturabilirsiniz. Atmadığım, daha doğrusu atmaya kıyamadığım günlüklerimden olan bujo olayı gerçekten çok rahatlatıyor beni.Ortaya çıkış tarihi çok eski değil ve dikkat dağınıklığı olan birisi başlatıyor bu akımı. Hatta hepimiz yapmıyor muyduk bunu? Bir defter alıyorduk ki ben yapıyordum, içerisine not da tutuyordum, günlük de yazıyordum, yemek tarifi de… Aklınıza ne gelirse! İşte bullet journal dediğimiz hikaye de bunun daha estetik yapılmış hali. Bu yıl kullandığımda tek sıkıntı boyutunun biraz büyük (A5) olmasıydı. Yanımda her yere taşımak, sıkıştırmak pek mümkün değil. Ya da dışarda çıkartıp not tutamıyordunuz çünkü illaki birileri “oaaaaaaaaaaaaa o ne defteri ne güzeeeeeeeeeeeel” diyor. Bu yüzden, bu yıl taşınabilir boyutlarda almayı tercih ettim. Buyrunuz;

 Defter önerisi

Lecolor a ait, noktalı defter 2019’da benimle olacak inşallah. Buraya eklememişim ancak, lastikli ve oldukça güzel dokulu bir cilde sahip bir defter. Noktalı defter olmasının artısı da var tabi. Kareli, çizgili kullanmış biri olarak, karelide çok rahat çizmiştim  şablonlarımı. Bu yıl (yani 2018’de) çizgisiz defter kullandım. Dümdüz! Ve çok hoşuma gitti. Benim elim alışık, çizgisiz kağıda dümdüz yazabiliyorum, eğer böyleyseniz kesinlikle çizgisiz defter bir günlük kullanmalısınız.

Noktalı defter ise kareli, çizgili ve çizgisizin birleşimi. İster noktalı birleştirip çizgili/kareli olarak kullanın ister izometrik kağıt halinde kalsın. Ayrıca duruş olarak çok da hoş…

Gelelim içeriğe…

O kadar çok anlattım ki bullet journal olayını, içeriğinden bahsetmedim bile! Ama merak etmeyin, her şey burada olmayacak, burada sadece neler olacağından vs bahsedeceğim, sonrasında her ay için hazırladıklarımı her ay içerisinde yayınlayacağım. Ocak 2019 (Allah’ın izniyle) hemen yayınlanmayacak, 2 Ocak tarihine kadar finallerim var, dua edin bütüm olmasın AMİİİİİİİN de hemen sizlere bujo Ocak yayını yapayım.
Şimdi, ne demiştik? Bullet journal, her an kullanabileceğiniz yardımcı bir defter. İçeriği tamamen size ait ve ben bu zamana kadar asla kurallara uymadan kendi istediğim gibi gittim. Bu kez, biraz daha sistematik olacağım çünkü çok kolaylıkları var. O zaman başlayalım!

 • Giriş Sayfası ve Numaralar

Bu size kalmış, ister kendiniz bir şey yazın çizin ister yazıcıdan çıktı alıp yapıştırın, 2019’un defterini güzel karşılayın. Ben genelde, bunu yaptıktan sonra o yıla dair tüm umutlarımı yazıyorum, zaman zaman açıp okudukça neleri başardım nelere daha çok uğraşmalıyım bakıyorum…

Ayrıca yıllık takvim de eklemeyi unutmayayım. Herhangi bir anda bakayım 17 Haziran hangi günmüş deyip bakmak için mesela.Bunu yapacak mıyım bilemiyorum ancak sayfa numarası eklemek özellikle içindekiler kısmı için yararlı olacaktır.

 • İçindekiler ve Kısaltmalar

Lisede bir ödev hazırlamıyorsunuz. İçindekiler ve kısaltmalar kısmı tıpkı defter gibi zamanla dolacak. Örneğin, gittiğiniz bir geziyi anlattınız sayfa 20’de. Ve yıllar sonra baktığınızda mutlaka hatırlamak istediğinizi düşünüyorsanız içindekilere yazın sayfa 20, …. gezisi diye. Ya da bunun gibi hatırlamak istediğiniz ya da yapmanız gereken önemli sayfaları zamanla içindekiler kısmına ekleyebilirsiniz.

Kısaltmalar için sayfa ayırmanıza gerek yok, pinterest kardeşimiz bizlere baya değişik tasarımlar sunuyor ama illaki ekleyeceğim bu kategoriyi diyorsanız; yapacaklarınız, yaptıklarınız gibi uyarı içeren noktalar için kendi kısaltma alfabenizi oluşturabilirsiniz. (doodle’lar burada vazgzeçilmez)

 • Yıllık Plan

İlk kategoride yer verdiğim yıllık plan sayfası, her ay için belirlediğim hedefleri içerecek diyorum ilk başta. Ancak içerisinde doğum günleri, özel günler de yer alacak. Tabi oraya “bu ay 8 kitap oku” gibi basit şeyler yazmayacağım onlar her aya ayrılmış kısımlarda yazılacak. Bu kısım çok daha genel şeyler için. Hatta hazır planlar da diyebiliriz…

 • Okuduklarım, İzlediklerim ve Hedefler

Bunları her ay için de yapacağım ancak ilk başta yıllık görünüm olacak. Örneğin Ocak ayında okuduğum kitaplar Ocak’ta yazacak tabi ki ama genel olarak bir yılda neler okumuşum/izlemişim görmek için ilk başta böyle bir kısım ayırmayı planlıyorum.
Hedef çetelesi de aynı şekilde. Her ayın içerisinde yer vereceğim ancak yıllık olarak 12 kutucuktan oluşan bir çetelem olacak. Farklı kısaltmalarla, (örneğin 1 ay boyunca yaptıysam 1 kutucuk tamamen dolu olacak şeklinde) oluşturacağım bu çeteleye de 1 sayfa ayırmak yeterli olacaktır.

Bu arada, bir okuma listesi de oluşturacağım.

Şimdi de aylık kısımlar!

 • Aylık çizelge, Yapılacaklar ve Çalışma Planı

Aylık çizelge ajandalarda göreceğiniz kutucuklardan oluşan ya da nasıl istersem öyle çizeceğim bir görünüm. Buraya unutmadan işaretlemem gerekenleri ekliyorum genelde ama kullanım size kalmış, isterseniz yapmayabilirsiniz de bu kısmı.
İkinci ve en önemli kısım yapılacaklar kısmı. Genelde o gün içerisinde yapacaklarımı yazıyorum, yapınca yanına tik koyuyorum şeklinde gelişen bu kategori farklı tasarımlara ev sahipliği ve sahibeliği yapıyor. Ders çalışma kısmında yapılacakları ise çalışma planı bölümünde yazıyorum, gayet işe yarar bir şey. Bullet journal tutuyor olmasanız bile bunu mutlaka yapın. Bir şeyleri yapmadan önce ve yaptıktan sonra muttttttttlaka yazın. Özellikle sınav döneminde (yks-tyt-ayt ıvır zıvırları) iseniz…

 • Blog Fikirleri, Yazılan Bloglar ve Günlük

Blog fikirleri için farklı bir defter tutmayı düşünüyorum tam karar veremedim ama yazdığım blog başlıklarını mutlaka eklemeliyim. Aslında kardeşim ince bir noktalı defter almıştı bana, arka kısma bir cep dosya ekleyip o defteri de blog fikirlerim için kullanabilirim. Hali hazırda bazen taslaklar için kullandığım çok sevdiğim bir defterim var ama bilemedim.

Başlığa yazdım, içeriğe eklemedim ahahha günlük kısmı bujo içerisinde kaçınılmaz! Ben çok seviyorum. İlla duygu düşünce yazmanıza gerek yok. Mesela buraya nasıl kafama estikçe yazıyorsam deftere de öyle anlatıyorum…

Bu yıl kullandığım defter…

Onu da bir rafa kaldırmayacağım çünkü defterin yarısı kadar bir sayfa kaldı. 200 sayfa olması lazım bu kullandığım tam bilmiyorum ama büyük de olduğu için çok az ilerliyor. 15 tatilde oldukça zamanımın olacağını düşünerek (Koreceyi ilerletmek yine yaza kaldı 🙁  ) yazılım öğrenmek istiyorum. Veritabanı, SQL vs biliyorum onlarda bir problemim yok ama bana lazım olan yazılımdır. Öğreneceğimdir. Ayrıca güzel yazı yazma teknikleri varmış baya enteresan şeyler var, onlara da bir el atacağım. Bu sebeple defterin kalanını bu arkadaşlara ayırıp kullanmak istiyorum.

Bujo’da ne olmalı yazdım internete ki eksiklerimi yazayım diye, “bucada neden starbucks yok” çıktı ahahhahsh bu bilgi neden var şuan beynimde!!!!!!! 😀
Yok ben sona geleyim, saat 23.00 oldu daha yatsıyı kılmadım paylaşana kadar da kaç olur kim bilir. Dediğim gibi, deftere başlangıç ve hazırlama kısımlarını ayrı bir yazı halinde Allah’ın izniyle 2 Ocak’tan sonra paylaşacağım. Daha doğrusu 2 Ocak’tan sonra hazırlamaya başlayacağım…

3 Comments

 • Reply fatih pınar 19 Aralık 2018 at 22:35

  Çok güzel çalışmalarınız var. Başarılarınızın devamını dilerim.Benim blogumu da zaman zaman ziyaret etmek ve yorum yapmak suretiyle desteklemenizi bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim.

 • Reply fatih pınar 19 Aralık 2018 at 01:13

  Blogunuzu zaman zaman ziyaret ediyorum. Çok güzel çalışmalarınız var. Başarılarınızın devamını dilerim. Benim de daha dört aylık bir blogum var, bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Benim blogumu da zaman zaman ziyaret etmek ve yorum yapmak suretiyle desteklemenizi bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

  • Reply Sinem 19 Aralık 2018 at 21:20

   Hoşgeldiniz 🙂 Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Birilerinin okuduğunu ve birilerine düşüncelerimi aktarabilmek çok güzel bir şey.
   Bloğunuzun linkini yorum olarak bırakırsanız ulaşmam daha kolay olacaktır 😊

  Leave a Reply