Derste En Verimli Notları Tutmak İçin Neler Yapabiliriz?

   Merhaba, bu yazımda ilk defa konum var ama başlığım yok. Genelde başlığı en son koyarlar ama bende hep tam tersi olmuştur, önce başlık sonra yazı! Gerçi konum belli, bu yazıda çok eğleneceğiz çok!
 Şimdi beklentisi halay olanları bir köşede toplayalım halayımıza sonra bakacağız, şimdilik not tutmak ile alakalı birkaç şey söyleyeceğim. Öncelikle referansımı vereyim, son not bükücü olduğuma dair ipuçları ve işaretler seziyoruz, “-ruz” çünkü derslerde yetişilmeyen her notun sonu “sinem senden alam şurayı” oluyor. Ki gerek ders çalışırken gerek ders dinlerken hızlı ve verimli notlar tuttuğumu düşünüyorum. Neyse haydi başlayalım!

 Derste Not Tutmak

  •     Öncelikle, bu konuda neler yazabilirim diye kendi cümlelerimin yanı sıra internetten de yardım aldım. Çoğu yerde gördüğüm “copy-paste” akımına kurban gitmemek adına bir cümlem var. Her yerde o kadar çok “sınıfa erken gidip en öne oturursanız iyi not tutabilirsiniz” yazıyor. YALAN! Külliyen olmasa da büyük bir oranda YALAN!!! Bu tamamen sizin adapte olma hızınızla alakalı. Örneğin bu yıl (geçtiğimiz yıllarda da aynıydı ama neyse) 3 ay boyunca yalnızca 1 gün derse erken gittim (geçen hafta) onda da hoca gelmedi???? Bu benim kötü not tuttuğum anlamına mı geliyor? Hayır, büttttttün notlarım tam. Aynı şekilde diyor ki en önden ders dinleyin, hayır efendim! Nerede rahat hissediyorsanız, nerede iyi anlıyor tahtayı rahat görüyorsanız orada oturun. Benim için bu rahatlık en ön sırada olmak olsa da amfinin en arkası sırasında oturup ders dinlediğim, not tuttuğum da oldu. Yani her şeyden önce nasıl adapte olacağınızı belirleyin. Buna not tuttuğunuz defter, yazı şekliniz(dağınık-düzenli), kalem/leriniz de dahil. İnsanların sizi sokmaya çalıştığı kalıplardan kurtulun çünkü o yazıları daha sonra çalışırken anlayabilmek, kaynak sahibi olabilmek için yazıyorsunuz.

  •     İkinci aşamamız, defterde her haftaya başlarken tarih ve konuyu yazmak. Bu ileriye dönük en ideal hareket olsa da sanki günlük tutar gibi hissediyor insan bir süre sonra! Fizik III notlarım (bunlar sınavdan önceki çalışma notlarım olsa da anlatmak istediklerim mevcut) en çıkar yerde olduğu için sadece onlar üzerinden ilerleyeceğim ancak bütün derslerde aynısını yaptığımı belirteyim.
    Tarih yazmanın yanı sıra, fotoğrafta da varken göstereyim, ben öyle defter rengarenk fosforlu kalemlerle dolsun diyenlerden değilim, başlıklarda renk uyumları benim daha çok ilgimi çeker, bu bir yana derste anlatılırken “önemli” olduğu vurgulanan kısımları (sürekli tekrar edilir, ses tonu baskınlaştırılır gibi) kutucuk içine alırım ya da önemli olduğuna dair semboller koyarım.

Defterde bilgi kalabalığı istemiyoruz!
Derste not tutarken sizi en çok yoracak şey hiç şüphesiz, bilgi kalabalığıdır. Peki bilgi kalabalığı nedir? Bilgi kalabalığı, Allah ne verdiyse yazmaktır arkadaşlar. Ne söylenirse, önemli önemsiz her şeyi not etmektir. Bu da dersten çıkınca en yakın köşede bayılmanıza yol açabilir. Genelde öğretmenler yazmanız gerekenleri söylerler, bunun haricinde bizim için önemli olanları da not ederiz ama her şeyi not etmek bu sınıfa girmiyor. Tabi bu her şeyi not etmeyeyim diye çok önemli kısımları yazmamak da değil yanlış anlamayın. Hani öğretmeniniz “geçen hafta ne yapmıştık” der onu bile yazarsınız, bundan bahsediyorum. Ya da geçen hafta işlenen konuyu özet geçiyordur, zaten defterde olanları bir daha yazarsınız, bunlar ağırlık…
 Yani her söylenen yerine işe yarayacakları yazarsanız elinizdeki defter çok daha yararlı bir kaynak haline gelir… Yazdıklarınıza dipnotlar, ünlemler, parantezler,çiçekler, böcekler açarak daha sonra çalışırken yardımcı olacak noktalara değinmenin de faydasını göreceğinizi umuyorum

  Bu kısımda son önerim ise, notlarınızda önemli kısımları çok aşırı fosforlu renklerle boyamanız. Öyle ki şu hale  getirenleriniz var, gördüm. Bunun pek bir faydası olmaz, sonuçta defterin tamamını çizmekle hiçbir yerini çizmemek aynı anlamları ifade ediyor!

Derste not tutarken bayağı hızlı olduğumdan bahsetmiştim, hayat şartları ve üniversite sizi istemeden aşırı hızlı yazmaya itiyor. Ki ilkokulda sınavlarda kompozisyon yazmalardan geçip gelmiş kızım üniversite mi beni yıkacak! Ne mi alakası var? Ne kadar pratiğiniz olursa o kadar eliniz hızlı olur da ondan. Bir de hatırı sayılır bir süredir günlük tuttuğumu göz önüne alırsak, çok da yadsımamak gerekir. Tahtaya bakarak -deftere bakmadan- düz yazabilme yeteneğim sayesinde pek fazla notları kaçırma ya da anlamadan yazma gibi durumlarla karşılaşmıyorum ama hatasız kul olmaz, arada oluyor bana da öyle şeyler. E napıyorum takılıp orada mı kalıyorum? Hayır. Hiç bozuntuya vermiyorum arkadaşlar, kimseye de sormuyorum -eğer çok uzun bir cümleyse- dersten sonra soruyorum ya da illaki yazamayanlar çıkıyor hoca tekrar ediyor vs. Anlamadığım yerlere ise bir işaret koyuyorum, daha sonra onları soruyorum…

Ders çalışırken notların faydasını görmek

  Bu kadar özenle yazdık, sakladık koruduk kolladık peki bunların ekmeğini yemeyelim mi arkadaşlar?!!! Günü gününe çalışanlardan mısınız (ben kesinlikle değilim) bilemem ama ders notlarına “şöööyyyle” bir göz gezdirmek dahi o kadar faydalı oluyor ki! 
  
  Tabi ekstra bir tavsiyede bulunayım, sadece göz gezdirmek değil, notlarınızı herhangi bir yere özetler ya da aynılarını yeniden yazarsanız -Faraday döngüsünü milyonlarca kez çizdim-, üzerine notlarınızı eklerseniz çok daha verimli olacaktır. 
 Bir diğer nokta ise, belki ders çalışırken ilk yapmanız gereken, izleyeceğiniz yolu maddeler halinde belirlemek. 
Örneğin burada yaptığım gibi maddelere ve başlıklara yer vermek ve ilerledikçe üzerlerine tik atmak, ne kadar yolum kaldığını göstermek kadar ne kadar yol aldığımı da bana gösterecektir. 
 Alanınız ne olursa olsun çıkardığınız özetten sonra tekrar bir özet çıkarıp, sayısal kısımları bir yere, sözel kısımları bir yere yazarsanız beyniniz de aynı kategorilendirmeyi yapacak, aklınızda kalma ihtimali çok daha fazla olacaktır. 
  Bütün bu yazdıklarım, derste not tutmak ile alakalı benim tavsiyelerim olsa da en önemli noktanın kendiniz olduğunu da unutmayın. Çünkü o gün, o an sahip olduğunuz psikoloji ve duygularınız dersin verimini o kadar çok etkiliyor ki! Tabi her zaman mutlu ve sakin kafada olmak zorunda da değilsiniz, her zaman tam not tutmak zorunda da değilsiniz, her şeyi tamamen kendi dilediğiniz gibi yapmak sadece sizin elinizde! Umarım biraz da olsa faydam olmuştur, buna benzer başka bir yazımda da not tutma tekniklerini (ders çalışırken not hazırlama) araştırıp listeleyeceğim, kendinize iyi bakın!
 Bu arada, başlık buldum! 

No Comments

Leave a Reply