En Uzun Gece || SinexGünlük || 21.12.2018

Coğrafyam hep kötü olmuştur. Aslında coğrafyam değil, “şunu şunu bilmelisiniz çünkü öyle” denilip hiçbir açıklama yapılmadan sadece ezberlememiz istenilen tüm derslerden uzak dururum. Coğrafya da bu kardeşler arasında oldukça popüler. Hiç unutmam, lisede 2 yıl coğrafya gördük ders seçimi yapana kadar ve 2 yıl boyunca en çok çalıştığım ders olmuştur. Ve aldığım en yüksek not 80! Ekinoks olayı da coğrafi olarak çok komplike olsa da ben bilimsel ve psikolojik kısmına ilgi gösteriyorum.Aslında gün içerisinde hiç de fark etmedik. Ay bir dakika, bugün hava erken karardı ve ben “neden bugün erken karardı” dedim tabi ki fark ettim 😀 Hadi bakalım en uzun geceyse bol bol uyuyalım!!
Şaka bir yana, ekinoks gündüzlerin kısa, gecelerin uzun olduğu günlerin bitişi. Kış boyunca çok fark etmiyor olsak da (dakika ilerlemeleri var çünkü) baharın haberi şimdiden veriliyor.
İnternetten baktığım kadarıyla ekinoks olayıyla beraber 21 Aralık 2018 gündüzü yaklaşık 9,5 ; gecesi ise 14,5 saat sürecekmiş. Aradaki buçuklar yaklaşık değerler…
En uzun gece denilince insan sanki gün 24 saatten fazla sürecekmiş gibi hissediyor ama değil, halen 24 saat ama paylaştırılma süresi farklı. Bir yazı okudum, bugün insanların metabolizmaları üzerinde oldukça etkiliymiş. Aman canıııııııııım hepsi psikolojik bunların diyebilirsiniz, ben de öyle söyledim çünkü ama mutlaka vardır bir etki alanı.

Final haftasına girecek bir Sinem

Evet, bir anda ekinoks olayından en uzun gece konusundan buraya atlamış olabilirim ama ekinoks benim uzun uzuuun bahsedebileceğim bir konu değil ve araştırma yapıp saat 00.30 olmuşken uykum gelsin istemem. Araştırmak isteyenlere doğrudan ekinoks linki bırakayım…

Şimdi bana dönelim. 3.sınıfın ilk dönemi, okulumun 5.dönemi (hazırlık okuduğum dönemi saymıyoruz ama okula gitmediğimde devamsızlıkları saydık?!) dersleri bitmiş bulunmakta. Sınavları değil, teori- uygulama dersleri bitti. Sınavlar ise normalde 24 Aralık- 7 Ocak arasında ancak 4 dersin 3ünü peş peşe; 1’ini diğer haftanın ortasına koymuşlar harika! Biz elektromanyetik çalışırken akustik soruları çözüp kuantum tekrarı yapmak zorunda mıyız?
+Hayır Sinemcim zorunda değilsin istersen çalışma.

Söylediğimi geri alıyorum, isyan etmem sadece bu kadar sıkıştırılmış bir program. Amacı ise, diğerlerine sınıf sıkıntısı olması. Yani şöyle, evinize gelen misafiri güzel ağırlamak için kendi imkanlarınızı,özgürlüklerinizi kısıtlıyorsunuz. Bizim özgürlüğümüzü kısıtlamıyorlar yanlış anlamayın 😀 Bizim ders çalışabilme süremizi kısıtlıyorlar.
Ben de ne yapıyorum? Dün bir güzel uyudum, bugün de inşallah öyle yapacağım. Ve sabah namazından sonra uyumayıp ders çalışacağım. Aslında hiç bakmadığım soru/konu yok. Düzenli ders çalıştığım için (evet, 20 yaşında günü gününe ders çalışıyorum ve günlerim sadece ders çalışmak haricinde geçebiliyor) yığılma olmuyor.

Sabah namazını 7’de kıldığımı düşünsek, saat 12’ye kadar 5 saat çalışmış olacağım! Bu harika bir şey. Ki bana çalışmak için 3 saat de yeter ama soruları tek tek adım adım çözünce biraz daha uzun sürebiliyor.
Eğer bir aksilik çıkmazsa planım bu yönde, inşallah sabah fikrimi değiştirmem 😀

No Comments

Leave a Reply