Film Olsa Ne Güzel Olurdu! #kitabinkabookchallenge

 12.gün görevimiz (challenge yerine görev yazacağım) film ya da dizi olmasını istediğiniz kitap veyahut kitaplardan bahsetmek. Sınavlarda kolay sorduğunu iddia eden ama tüm öğrencilerinin ısrarla ve gerçekten de zor sorular olduğunu söyleyen öğretmen gibiyim. Soruların zor diyenler oldu ama hep kolay olduğunu düşündüm; zormuş…

 Bu kitabı seçmeden önce geçtim kitaplığımın karşısına; hangi kitap film/dizi olmalı diye uzun uzun baktım. Göremediğimiz tüm ışıklar ise gerçekten film olmasını istediğim, gönülden istediğim kitap. 

Yorumu buradan okuyabilirsiniz, ben sadece gözlerimi kapadığımda nasıl bir film hayal ettiğimden bahsedeceğim.
 Almanyada bir yetimhane sahnesiyle başlayacak film, tozlu bahçesinde çocuklar koşturacak, kırmızı tuğladan kasvetli binayı gösterecek boydan boya derken; bir çocuğa takılacak kamera sonra çocuk arkasını dönüp koşmaya başlayacak kamera da peşinden ilerleyecek ve bu kız çocuğu abisinin yaptığı radyodaki “Çocuklar…” diye başlayan kayıtları dinlemeye başlayacak.
Sonra bir geçiş ile Fransa’ya geçecekler, okul gezisinde babasının müzesine giden bir kız çocuğunun rehberi dinliyormuş gibi yapıp etrafı dikkatlice izlemesi karşılayacak bizi. Arkadaşlarının “sihirli” taştan bahsetmesi, kendisinde olsa ne olurdu diye düşünmesi ve bir çok konu belki yiyecekleri yemek meşgul edecek o an tüm konuşmalarını. Mesela hiç kimse, hiçbir çocuk nazilerden bahsetmeyecek, haberleri yok ki! Ya da çok değil belki 1 yıl sonra olacaklardan habersiz yaşayacaklar; hepimiz öyle değil miyiz? Bir an sonrasını bilebiliyor muyuz?
Nazi almanyası ve o döneme ait kitaplar o kadar ilgimi çekiyor ki, insanların neler yaşadıkları, yaşamaya çalıştıkları, gerçek olması neredeyse imkansız her şeyi bilmek, öğrenmek istiyorum. Göremediğimiz tüm ışıklar, nazi hareketinin çocuk ayağı gibi. Yani kendilerini nasıl eğittiklerinden, katı ve acımasız disiplininden ve geleceğin canavarlarını nasıl yetiştirdiğinden bahseden kitap, çocukların tüm masumluğunu tattırıyor size. Bir yanda çocuk hayallerle dünyayı kurtaracaklarına inanan çocuklar, bir yanda babasız yaşamayacağına, adeta babasını iki gözü yerine koymuş bir kızın okyanusa açılma hayali derken bu kitabı film yapsalar nasıl olurdu o kadar çok merak ediyorum ki!
Film piyasası güçlü sonuçta kitaptaki tüm duyguları yansıtacak çocuklar, oyuncular elbet bulunur ama ben uzun bir süre elimde harcayıp sonra bir anda bir çırpıda okuduğum, neredeyse her bölümünü aklıma kazıdığım bu kitap film olsa izleyebilir miyim (hayalimdeki filmin yıkılması korkusu var da) inanın bilmiyorum…

No Comments

Leave a Reply