Fizik Okumak

  Merhaba! Blogumu okuyanlarda bu yıl ne kadar yeni tercih yapacak var bilmiyorum ancak önümüzdeki dönemlerde “fizik okumak” ile alakalı düşünceleri olanları gördüm. Sizlere tercih danışmanlığı 2019 listesi oluşturmayı istiyordum aslında ancak bunu çevremdekilerden istemek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Yani insanlar bana anlatsın ben de yazayım pek doğru olmayabilir. Yine de iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız deneriz. 
E madem tercih danışmanlığı 2019 listemiz yok ben kendi bölümümü anlatayım, sizlere biraz da olsa ışık tutayım istiyorum.

Kural 1: Ne Olmak İstediğinize Gerçekçi Yaklaşın

  Tercih dönemi genellikle çok daha sıkıntılı olur. Bazen istediğiniz bölüme puanınız yetmeyebilir bazen tüm yıl isteyip çalıştığınız bölümü istemeyebilirsiniz. Ya da aklınızda hep “acaba bu bölümde iş bulabilir miyim?” kaygısı vardır. 
Ben olaya “fizik okumak” olarak yaklaşacağım için tüm örnekler bunun üzerinden gidecek. Hatta durun. Kendi sürecimi anlatayım.
Tercih zamanında hepinizde olduğu gibi bende de “ne olacağım” kaygısı vardı. İstediğim bir bölüm vardı ve puanım da yeterliydi ancak olay şu ki ömrüm boyunca istediğim mesleği yapmak istemedim.
Çünkü her yere binalar yerleştirmek istemiyordum. Bunu söylediklerim bana hep “biz evleri doğa dostu inşa ediyoruz” dediler. Ben ne yaptım pekala? İnanmadım. Halen de inanmıyorum. Evet yuva insanın başını sokacağı tamamen kendisine ait özel bir yerdir ancak bunu her yere yapar beton yığınlarına döndürürseniz olaylar çığırından çıkıyor. Bu yüzden dedim ki hayır ben temel bilimler okuyacağım. Tabi bu bir anda olmadı. Çocukluğumdan beri bilime ilgi duyar, sürekli kitaplar okur belgeseller izlerim.

Kural 2: Daha Okumadan Ne Kadar Para Kazanacağınızı Düşünmeyin

Bu, ben acaba Nişantaşı Üni.’de yazılım mühendisliği mi yazsam hem %100 bursluyum da diye düşünürken babamdan aldığım tepkiydi. Bizzat şunu dedi: “Eğer daha üniversiteye başlamadan ne kadar maaş alırım diye düşünüp tercih yapacaksan hiç okuma daha iyi” Net ve beni kendime getirecek bir tepkiydi, sildim tüm tercihleri aldım İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nü en başa 😀

Artık kurallar yok, ne okuyacağımızı seçtik şimdi nasıl olduğuna gelelim…

  Genellikle fizik okuduğumu öğrenenler “vah yavruuum” diyor, ingilizce fizik okuduğumu öğrenenler “vah vah vah vaaah” diyor. Bense gülüyorum. Çünkü o kadar güzel bir bölümde o kadar tarihi bir üniversitedeyim ki! Tabi ilk başta ben de böyle olduğunu bilmiyordum.
Öncelikle, lisedeki fiziği unutun. Burası bambaşka bir yer! Tercih yaparken hiçbir yerde bölümün ingilizce olduğuna dair bir bilgi yoktu ancak böyle olması daha iyi oldu çünkü kullandığımız kaynaklar, derslerimiz ingilizce olunca diliniz ister istemez gelişiyor. Ayrıca yurtdışı bağlantıları güçlü bir okulda olmak da çok büyük avantaj. Tabi bazen acaba Boğaziçi’ni mi yazmalıydım diye düşünmüyor değilim.

Kitap Okumak Gibi Bir Bölüm

  Hani “sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün dahi çalışmış sayılmazsınız” derler ya, işte tam olarak öyle. Bol sıkıntılı, asla taviz verilmeyen derslerimiz var. Hayatımda bu kadar ders çalıştığımı hatırlamıyorum ancak sorun bir ders çalışırken “keşke başka bir bölüm okusaydın diyor musun?” diye; cevabım tereddütsüz hayır. Muhtemelen kişiliğimden dolayı kendimi başka bir bölümde hayal edemiyorum. 

Fizik okumak bana her zaman kitap okumak gibi gelmiştir. Her gün farklı bir sayfada bambaşka bilgiler öğreniyorsunuz. Tabi ki anlamadığınız ya da okumak için çok uğraştığınız sayfalar oluyor ancak genel itibariyle emek vermeden kitapta ilerleyemiyorsunuz. 
Sadece fizik bölümünde değil tüm mesleklerde var bu. Üniversiteye girdiğinizde sadece okula gidip gelirseniz, dersleriniz güzel olursa mezun olursunuz. Ancak kulüplere, etkinliklere katılır; bölümünüzle alakalı olmak zorunda değil farklı kurslarda ve konferanslarda bulunur; çokça insanla tanışırsanız gerçek bir fizikçi olursunuz.
Fizikçi olmaktan korkmayın, geçenlerde ne olacağım fizik okursam diyen birisine “Einsteinn ile meslektaş olacaksın kız” dedim artık fizik seçer mi seçmez mi bilemem 😀


  Bize söylenilen şey her zaman sorgulamamız. İnanın bunu duymak harika hissettiriyor. Örneğin, lisedeyken sorduğunuz sorular “çok komik” geliyor öğretmenlere. Bana genelde “fazla sorgulama Sinem” denildi lisedeyken, ben sorguladım. Tartıştığım çok öğretmenim oldu zamanında ancak cevabın peşinden koştum, üniversitede de tüm hocalar muhteşem harika diye bir kural yok ancak her birinden bir sürü soruya cevap bulabilirsiniz kimse size “sorgulama” demiyor.

  Değinmeden geçemeyeceğim, İstanbul Üniversitesi’nde fizik okumak yapacağınız en doğru karar olacaktır. Çok zorlar, çok yorar bazen ama geri dönüp baktığınızda akademideki hocalarınızla, öğrencilerle ve tabi ki kedilerle olan anılarınız çok güzeldir. 

Ve Asıl Soru: “Mezun Olunca Ne Olacaksın?

  Bu soruya doktorlar, öğretmenler dışında kimse net cevap veremez sanıyordum artık hiç kimse net cevap veremiyormuş. Genellikle bana en çok sorulan “Sino mezun olunca ne yapcan öğretmenlik mi?” sorusuna cevabım HAYIR KELEBEKLERİM BEN FİZİKÇİ OLACAĞIM. Evet, gayet fizikçi. Matematik okuyanlar matematikçi; biyoloji olanlar biyolog olduğu gibi ben de gayet fizikçiyim. (fizik mi satıyorsun da fizikçisin diyenler için de “physicist” olacağım) 
Peki ne iş yaparız biz? Ne iş olursa. Çünkü 5 yıl boyunca birçok alanda eğitim alıyoruz. Veritabanı, bilgisayar programlama, mekanik, elektronik, kuantum, termodinamik, sağlık fiziği, iş sağlığı ve güvenliği, katıhâl fiziği, matematiksel fizik gibi yazmadığım daha bir çok ders alıyoruz. Son dönem belirlenen 5 alandan istediğimizi seçip o alana yönelip hocalarımızla çalışmalar yapıyoruz. 
Aslında gelişmiş bir araştırma üniversitesiyiz. Bunun mezun olduğumuzda bize getirisi çok fazla olduğu gibi herhangi bir üniversitede fizik okuyup kendinizi geliştirdiğinizde CERN’de de NASA’da da bulunabilirsiniz.

Çok mu uçuk geliyor size ya da daha Türkiye’sel işler mi istiyorsunuz?
O zaman; fabrikalarda kalite kontrol departmanlarında, bankalarda çalışabilirsiniz. Çoğu firma mühendisleriyle birlikte çalışacak fizikçi bulunduruyor bünyesinde.

Çünkü mühendisler tasarlar fizikçiler ise onlara işin eğrisini doğrusunu, 10 adım sonra ne olacağını anlatır. Anlayacağınız Samsung, Apple gibi şirketlerde kendinize yer bulabilmek de sizin elinizde oturduğunuz semtte bir avmde de… Aynı zamanda öğretmenlik de fizik bölümünde yapılabilecek harika mesleklerden birisi. Ben 1 dönem bir dershanede bulundum, “hocam artık fizik çözebiliyorum” diyen öğrencilerin mutluluklarını görmek çok güzel 🙂

Geniş Bir Meslek Yelpazesi

Araştırıp bulabileceğiniz bir çok meslek var, ancak benim yapmayı düşünüp bu yıl vazgeçtiğim güzel bir alan var; sağlık fiziği. Hastanelerin onkoloji servislerinde hastalara verilecek ilaç dozlarını ve tedavi ağırlıklarını fizikçiler belirliyor. Çok garip gelebilir ancak bu başlı başına bir atom ve molekül fiziği konusu…

Chernobyl izlediniz mi? Eğer izlediyseniz oradaki bir çok bilgiyi öğrenmek için fizik bölümü 3.sınıf öğrencisi olmanız yeterlidir. (Çok daha fazlasını biliyor olursunuz)
Tercih danışmanlığı 2019 SİNEM BİZE FİZİK  ANLAT yazımın son kısmında size daha iyi bir örnek vereyim, Barış Özcan’ı bilirsiniz, popüler bilimi Türkiye’de duyuran popüler bir youtuber. Bizim okuldaki hocalar youtuber olmayabilir ancak onlardan çok daha harika popüler bilim konuları öğrenebilirsiniz!

No Comments

Leave a Reply