Gençlerle Başbaşa || Ali Fuad BAŞGİL

6 Mayıs 2018
Merhaba, bugün size tekrar tekrar okumaya en çok ihtiyacım olan kitaptan bahsedeceğim. İçeriğinden az çok bahsedince “niye sen başarısız mısın?” diye düşünebilirsiniz. Mütevazı bir insanım ama zeki olduğum gerçeğini göz ardı edemem. Kişiliğimde başarısız olmak diye bir kavram yok açıkcası. Ama öyle zamanlar geliyor ki kolumu kıpırdatasım dahi gelmiyor. Okumak için can attığım kitaplar var yanımda ama alıp okumuyorum (ekitap olarak birkaç kitap okuyorum şuan). Tembellik demek de çok aşırı bir kavram olur çünkü başka şeylerle uğraşıyorum ama benimki her şeyin üzerine gelmesi sendromu. Bu kitap da böylesi bir zamanda geldi elime. Okuduğum son 2-3 kitap hep Hacer’e ödev olarak verilmiş kitaplar onu fark ettim 😁 Hatta aldığımız gün bitirdim hemen, hacer halen yüzüne bile bakmadı. Ama ilk giriş kısımları lise seviyesi için ağır bir dil gibi görünüyor. Kısa ama öz bir kitap evet ama okumakta zorlanacak kişi sayısının bir hayli çok olduğunu tahmin ediyorum. 
Sadeleştirilse aynı tadı aynı duyguları vermez ama buna eminim. Çünkü bu kitap, Ali Fuad Başgil‘in bizzat kendi sözleri. Sempozyumlarından ya da konferanslarından biri olması lazım, kitabın girişinde neden bu kitabın olduğunu anlatıyor kendi eliyle. Sonrasında başarılı insanı tasvir ediyor. Ama öyle sadece dersleri süper insan demiyorum, hayatının her alanında başarılı. Yemek yaparken, konuşurken, alışveriş yaparken hatta belki uyurken bile. Öyle güzel öğütler öyle güzel bir dille anlatılmış ki kendinizi bir yemek masasında ya da aile toplantısında gibi hissediyorsunuz okurken. Tabi her şeyin bir sonunun olduğu gibi bu kitap da (normalden daha çabuk olarak) bitiveriyor. En son sayfalarda yer alan öğütler süresi kısıtlı bir insanın yapacağı tarzda toparlayıcı sözlerden oluşuyor. Kitabı sahaftan almıştım ve kitapçı gerçekten değerli bir başucu kitabı olduğunu söylemişti. O kadar hak veriyorum ki. Bir ara instagram çekilişlerimde yalnızca bu kitaptan armağan etmek istiyorum. Ali Fuad Başgil kalemi bana Cemil Meriç’vari geldi. Yazarken hangisi önce hangisi sonra yazmaya başlamış; yaşamış bakmadım ama ikisinden birinin diğerinden etkilendiği ya da müdavimi olduğu belli. Ya da yetiştikleri ortamlar, yetişme tarzları ve insanlıkları çok benziyor olsa gerek ben de benzettim yazımlarını…
 Şimdi öğütlerle dolu bir kitap, gençliğin kendini eğitmesi için harika bir kılavuz dedim de neler var bu kitapta nasıl kılavuz olmuş diye göstermek için birkaç alıntıyı ekleyeceğim. Umarım hayatınızda gerçekten büyük yer edecek bu kitabı okumanıza vesile olabilirim.

No Comments

Leave a Reply