İngilizce Öğrenmek (1) Çeviriye Sondan Başlamayın

Merhaba, ben POLİ.
Şimdi, başlıktan da anlayacağımız üzere İngilizce öğrenmekle alakalı bir şeyler yazmaya çalışacağım ama önce hikayemden bahsetmem lazım.
İlkokul dördüncü sınıftan beri İngilizce dersleri alıp hiçbir şey öğrenemeyen bir sürü insandan biri de benim. Ya hu ilkokul dörtten şimdiye tam on bir sene geçmiş. İnsan on bir yılda bir dil değil bir sürü dil öğrenir diyebilirsiniz ama olmadı işte belki sorun İngilizcededir deyip Arapça öğrenmeye çalıştım o da olmadı. Sanırım sorun bende dedim ve dil öğrenmek için hiçbir çaba harcamamaya başladım.
Üniversiteye geçince ilk dönem İngilizce dersini CC ile geçince bir kursa gideyim dedim. Gittim ve ne oldu biliyor musunuz arkadaşlar? İkinci dönem de CC ile geçtim…
Bu karanlık İngilizce geçmişime veda etmeye yaklaşık altı ay önce  karar verdim. Çünkü gerçekten öğrenmek istediğime dair kendimi ikna ettim ve ufak adımlarla bu işe giriştim. Bu yazıyı yazma amacım da belki benim gibi İngilizce öğrenmek isteyip de bir türlü öğrenemeyenler varsa hem onlara yardımcı olacak birkaç tavsiyede bulunmak hem de ben zaten İngilizce biliyorum diyenlerden tavsiyeler almak.
Öncelikle bana neredeyse her İngilizce öğretmenim çeviri yaptırmaya çalıştı. Tabi hepsinin ağzından şu cümleyi duymaya alışmıştım ‘’çeviriye sondan başlanır arkadaşlar.’’ Ben de buna göre çevirisini yapacağım her cümlenin en sonundaki kelimesinden başlayarak anlamlarını üstlerine yazıp mantıklı bir cümle ortaya çıkarmaya çalışıyordum. Aslında en büyük hatam buymuş sanırım. Çeviriye sondan başlamak yerine cümle yapısının neden böyle olduğunu anlamak ve kelime haznemi geliştirmek çok daha önemli bir nokta. Demek ki yapmam gereken şey, çeviriye sondan başlamak değil, kelime bilgimi arttırmak olmalıymış.
Şimdi buradan hareketle kelime bilgimi nasıl artırabilirim derken MEMRİSE diye bir uygulama keşfettim.
Bu uygulama hem android hem de İOS’da ücretsiz olarak bulunuyor bildiğim kadarıyla.
Uygulamanın amacı size kelime öğretmek ve bu kelimeleri kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya alabilmenizi sağlamak. Bunu da bol bol tekrar ile görsel, işitsel duyularınıza hitap ederek destekliyor. Uygulamanın aynı zamanda PRO versiyonu da var oradan daha çok dinleme becerilerinizi geliştirip daha farklı imkanlar sunsa da bence ücretsiz versiyonu da gayet verimli.
Bu uygulamanın dışında kendinize bilmediğiniz kelimeleri asabileceğiniz bir pano da hazırlayabilirsiniz.

Benim mantar panomun benzeri bir şey yaparak sürekli görebileceğiniz bir duvara asıp kelimeleri kolayca ezberleyebilirsiniz. Hatta Sinem’in yayınladığı bir yazı vardı tel pano yapımı ona da (buraya tıklayarak) ulaşabilirsiniz. O pano da bilmediğiniz kelimeleri asmak için gayet güzel bir fikir bence 😊
Sizin de kelimeleri kolayca hafızamda tutabilmem için etkili yöntemleriniz varsa yorum olarak bildirebilirsiniz.
bir dahaki yazımda birkaç ingilzce kitap önerisi yapmayı düşünüyorum. İşler planladığım gibi giderse gayet faydalı bir blog yazısı olacağına eminim.
Hoşçakalın, bir dahaki gönderilen görüşmek üzere…

Ben, POLİ.

No Comments

Leave a Reply