Kitap Alışverişi Önerisi

Evdeki kitaplarımı bitirmeliyim diyerek Temmuz ayında toplu kitap alımlarını durdurdum. Tabi sinsi sinsi birer ikişer kitap aldım. Ama hep “elimdekileri okumalıyım” diyerek. Nitekim öyle de oldu, şuan 20ye yakın okunacak kitabımdan yalnızca 3 tane kaldı. Onlar da yarım. Yani başladım, ilerledim ve bitmedi. Ancak bu hafta da onları bitireceğim inşallah. Neyse, bu yazıda almak istediklerimden bahsedeceğim. Çok geniş bir bütçe ayırmadığım bir liste olacak çünkü Tüyap’tan alırsam taşımak problem olabilir. Ama görüyorum ki fiyatlar internetle aynı, hatta internet daha uygun; bir özgüvenle internetten alırım hepsini belki de!
Özellikle kullandığım sitelerin bkmkitap ve kitapyurdu  olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yazıda sizlere liste sunmak yerine neyi neden istediğim, neleri okumayı düşündüğümden bahsedeceğim. Yani aslında kitap alışverişi önerisi başlığı altında, kitap alırken nasıl karar verdiğimi okuyacaksınız.

Sinem burada çay içmeye, enerji depolamaya gider (saat:21:30) 

Geldim gençler, saat 22.11

Öncelikli hedefim 2019 için (Allah’ın izniyle) bir okuma listesi oluşturup ona sadık kalmak. Ancak şimdilik, şuan alıp okumak istediğim kitaplardan başlayacağım…

1- Yeni çıkanlar

İş Bankası Kültür Yayınları son 2 yıldır oldukça güzel yapıtları bizlerle buluşturuyor. Kendisi benim için çok değerli ve kaliteli bir yayınevidir. Bu yayının yeni çıkan kitaplarından Türk Edebiyatı ve  ya Modern Klasikler kategorilerine bakacağım. (yazarken yanda sekme açıp kitaplara bakıyorum). Fatma Aliye’nin Refet, Hüseyin Rahmi’nin Mürebbiye Türk Edebiyatı; Dorian Grey’in Portresi, Oblomov (belki şuan almayabilirim) Hasan Ali Klasikleri; Lyon’da Düğün, Mecburiyet, Altıncı Koğuş Modern Klasikler içerisinden almak istediğim kitaplardır.
Yeni çıkanlara yalnızca İş Bankası yayınlarında yer verdim. Diğerleri alıp okumak istediğim, sizlerin önerdiği kitaplardan oluşacak muhtemelen. Ayrıca böyle uzun bir liste olduğuna bakmayın, sonuçta eleyeceğim bir kitap alışverişi önerisi hazırlıyorum. Sizlere yol göstermesi açısından da uygun olması için birkaç seçeneğe yer verdim…
Ay bunu yazarken Suç ve Ceza’yı gördüm. Aslında küçükken okuduğum bir kitap ama İş Bankası çevirisiyle ve “büyükler için” versiyonuyla da mutlaka okumalıyım.

2-Mutlaka okuyacağım dediklerim

Aslında Suç ve Ceza bu kategoride olabilirdi değil mi? Neyse, Dostoyevski kardeşimi bir kenarda bekletelim, ben Umberto Eco’dan devam edeyim. “Gülün Adı” ya da “Foucault Sarkacı” okumak istediğim 2 başyapıt. Fouc.’dan başlamak istiyorum ama Gülün Adı öneriliyor ilk okuma için, kararsızım. Hatta yoğun bir dönemde olduğum için bu ikiliyi daha ileri bir zamana da erteleyebilirim.
Yıllardır okumak istiyorum deyip ertelediğim “Albert Camus”a bu kez başlayacağım. Yabancı ile açılışı yapacağım inşallah, kütüphanemde çeşitli olduğu kadar dolu dolu kitapların yer almasını istiyorum. Ara ara kitaplara göz attığımda her birinin bir anlamı olmalı…

3- Pdf’ten yarım kalanlar ve 2.el kitap

Jose Saramago’nun Körlük kitabı pdf olarak beni bekleyen bir kitap. Sapiens ve Körlük kitaplarını alsam mı almasam mı diye tereddüt ettiğim bir ara, en iyisi pdflerini indireyim, duruma göre alırım demiştim. Sapiens pek benim ilgi alanıma girmedi(belki ileride okur ve çooooooook severim bilemiyorum) ama Körlük bambaşka bir dünya!
Bu kitabı İş Bankası çıkarır mı bilmiyorum, basım-yayın hakkı şuan farklı bir yayınevinde. O yüzden 2.el bulabilirsem alacağım. Ayrıca Zebramo uygulamasını 2.el kitap alım-satımda kullanmanızı öneririm. Şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım.Yalnız, şimdiye kadar Umberto Eco’nun 2 kitabı ve Körlük dahil sepetim 127 TL tutarında oldu. 11 kitap için harika! Hiç o kadar kitabı taaaaaaaaaaaaa Beylikdüzü’nden alamam gerçekten. Hoş Tüyap’ta da sahaflardan alıyorum genelde bu yüzden çok da fazla bir miktar tutmuyor. Üstelik aldığım kitaplar (ALLAH SENDEN RAZI OLSUN İŞ BANKASI YAYINLARI) maddi olarak idealler.

Şimdi, sepettekileri düzenleme vakti;

Umberto Eco’ları şuan okuyamam zaten diyerek attım alışveriş listesinde beklemeye. Refet ve Dorian Grey de tedarik süresi uzun olan kitaplar, onlar da şimdilik beklesin (belki fuara gidersem oradan alırım). Körlük de 2.el bakacağım kitap. Hatta, 2.elde genelde birkaç kitap birden satıldığı için daha uyguna daha çok (orijinal ve temiz olmalarına özen gösterip) alabiliyorum.
Kitapyurdu alışveriş listemde “4 3 2 1” kitabını görüyorum. Hadi bakalım kendime söz, önümüzdeki aylarda Allah’ın izniyle, yalnızca o kitabı alıp 1 ay boyunca onu okuyup bitireceğim.

Kitapyurdu listesinden çıkardığım “Körlük” yerine “Savaş Sanatı” ve “Ivan Ilyiç’in Ölümü” kitaplarını ekledim. Hasan Ali Yücel Klasikleri bağımlısı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorum. İçimden bir ses “boşalt tüm sepeti, doldur sadece İş Bankası ile” diyor, sonra diyorum ki “Sino zaten büyük bir çoğunluğu öyle!”
Gerçekten, özellikle isim arayıp kitap bulma konusu olunca elim hemen bu diziye gidiyor. Ama sahafta kitap ararken ya da internette gezerken karşıma çıktı mı “aaaaa aa bunu okuyacaktım” diyorum.

Listem bu kadar, şimdilik (aklıma geldiği kadarıyla). Daha zebramo kuyusuna düşmedim, oraya da bir uğrayıp bakacağım kitaplara. Eğer fuara gidersem buraya yazdığım listeye sadık kalmaya çalışacağım. Ekstralar sadece sahaf kitapları olacak (olmadı). Fuara gitmezsem de, bekle beni internet alışverişi!!!

No Comments

Leave a Reply