Kuş Dili | Stephen KELMAN

Merhabaaa! Geçenlerde fotoğrafını çekip düzenleyip bir kitap olduğunu fark ettim galerimde 😀 Cidden bayağı bayağı çekip düzenlemişim al yorumla paylaş işte!
Neyse, kısmet bugüneymiş.

Kitapyurdu 5 tane kitap 30 TL Kampanyası

Kitapyurdu instagram reklamlarında görüp de bir bakayım dediğim kitaplarda (ki ben aldıktan bir gün sonra Can Yayınları da aynı kampanyadan yapmış) en ideal olanları bunlardı. Tabi şuan yalnızca birinden bahsedeceğim. Diğer kitaplar okudukça…

Yine ve Yine Şaşırmadık

Kitapyurdu listeme bu kitapları eklerken bir miktar araştırdım. Ki Kuş Dili tanıtım yazısındaki ;

Güvercinle arkadaşlık kuran ve bir cinayeti kendince çözmeye kalkışan sıra dışı bir çocuğun yüreklere dokunan hikayesi…
Ölen çocuğun annesi kanın başında nöbet tutuyordu. Belli ki kanın orada kalmasını istiyordu. Yağmur yağıp kanı temizlemek istiyordu ama o izin vermiyordu. Ağlamıyordu bile. Sanki yağmuru korkutup gökyüzüne geri göndermek onun işiymiş gibi kaskatı ve kızgındı. Bir güvercin kendi lokmasını arıyordu. Doğruca kan gölünün içine doğru yürüdü. Hatta üzüldüğü bile söylenebilirdi, gözlerinin çevresi pespembe ve cansızdı. 
Yedinci sınıfların en iyi ikinci koşucusu olan on bir yaşındaki Harrison Opoku, yanlarına keçeli kalemle Adidas çizgileri çizdiği spor ayakkabılarıyla İngiltere’deki yeni hayatına alışmaya çalışırken nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğundan habersizdir. Annesi ve ablası Lydia’yla birlikte kısa bir süre önce Gana’dan gelen Harri, Haribo şekerlemelerinden okulundaki büyük çocukların kurduğu korkunç ama hayranlık uyandırıcı çetelere kadar şehir hayatının ona çok yabancı gelen yönlerini sindirmeye çalışıyordur. Fakat arkadaşlarından biri bir cinayete kurban gidince Harri’nin hayatı sonsuza dek değişir. Kurbanın neredeyse yeni olan kramponları, olay yeri şeridinin ardında bir zafer nişanesi olarak tırabzanlardan sarkarken polislerin sorgulamaları sonuçsuz kalmaktadır. Harri harekete geçmeye karar vererek annesinin onları korumak için ördüğü hassas duvarlarda farkında olmadan çatlaklar oluşturur.

Kısmını okumak bana bu kez farklı bir pegasus ile karşı karşıya olduğumu düşündürdü. Peki gerçek ne? Pegasus bildiğimiz pegasus.

Tamam Gana’dan gelen ve İngiltere’de siyahi olarak yaşayan bir göçmen ailenin hayatı “ti’ye alınarak” belki de iğneleyici olmak istenilerek anlatılmış. Komik ya da eğlenceli bir anlatımla birlikte ara ara bir güzel göndermeler yapılmış.

Nerede macera?!

Ortada ne herkesin çözmeye çalıştığı keskin bir cinayet var ne de katilin peşinde polisler… Çoğu zaman o çocuğun öldürüldüğünü unutuyorsunuz bile. Biraz sıradanlaştırıyor bu da kitabı. Tabi buna rağmen okunacak yanları var. Mesela Harri! Tüm olayları tüm heyecanıyla çözmeyi kafasına koyan başkarakter Harrison’ın iletişimi çok güzel.
Çocukların saf ve narin düşüncelerini tam anlamıyla aktaran yazarımız Harri’ye o kadar özel bir karakter hediye etmiş ki!
Okurken sanki bizim ailedeki Harri ile yaşıt kuzenlerimle konuşuyormuş gibiydim. Hatta ona bile gerek yok hangimiz küçükken hırsız-polis oynamadı yahu?!
Mesela abimle ben bahçede hep aynı yeri kazıp (her seferinde daha derine kazıp dünyanın merkezine ineceğimizi düşünürdük) altın arıyorduk. Mahalledeki çocukları da buna inandırıp getir götürlerimizi yapıyorduk pay almaları karşılığında 😀

Kitapta da bu göçmen ailenin, daha doğrusu yaşamak için İngiltere’ye gelen Gana’lı ailemizin yaşamından bir kesiti görüyoruz. Çok tuhaf ve gerçekten hiç beklemediğim şekilde sonuçlanan Kuş Dili sakin sakin okuyabileceğiniz sıcak bir roman. Çocukların dünyasına inip türlü zorbalıklara şahit olabilmeniz bir yana kendi anılarınıza da şöyle bir dalıp gidebilirsiniz!

İndirimde görmeseydim alıp da okuyacağım bir kitap olmazdı muhtemelen ancak 5 TL kategorisinde ideal olduğunu söyleyebilirim. Listede göreceksinizdir zaten ama OneDirection kitabı almak istiyorsanız bir şey diyemeyeceğim tercih sizinnn

No Comments

Leave a Reply