Oldukça Tatsız Bir Deneyim #sekerveganı

29 Temmuz 2018

 

Her şeyden önce, sağlıklı olmak isterim. Çünkü sağlıklı olursam daha çok hareket edebilirim, daha çok üretebilirim. Düşünen bir beyin olarak bir Sinem kolay yetişmiyor, bunu okuyan sen de buna dahilsin. Bir beynin var ve katkısız beslenmek çalışmasını kolaylaştırıyor. Vejeteryan ya da vegan ya da buna benzer “ay ben onu yemem” “asssslaaa et olmaz” takımından değilim. Öyle olanlara da bir şey demiyorum tabi ki herkesin kendi damak zevki, kendi bünyesi. Ama bana tamamen ters tutumlara sahipler. Örneğin yoğurt ya da et yemezsem bayılırım 😀
Şaka bir yana, sağlıklı olan her şeyden kararınca yiyerek doğru besleneceğime inanıyorum ve bünyem de bu şekilde. Örneğin yaklaşık 3 yıl önce ygs-lys turfanında savrulurken sosisliler, hamburgerler havada uçuyordu. Hepinizde durum bu biliyorum, sınav döneminde mecburen burgersel hayatta olmayanı tanımıyorum. Ve inanın 3 yıldır da burgerlardan uzak yaşıyorum. Hatta arada yesem de son 2 yıldır sıfır! 2 yıldır ağzıma sürmüyorum. Çünkü içlerindeki tatlandırıcıların tadı net şekilde geliyor ağzıma ve günlerce ağzımdaki iğrenç uyuşma gitmiyor. Bu yüzden yemeyi bıraktım. Ekmek, pilav, makarna ve karbonhidrat içeren türevlerinden de uzak duruyorum olabildiğince. Tabi annemin “dikkat ediyorum, yemeyeceğim” dediğim her zaman bir sonraki öğünde hamur işlerini havada uçurması, kızartmaları gezdirmesi ne kadar destek olur bilemiyorum. 

Aşırı kilolu değilim, 63-65 kiloda dengeleniyorum her zaman. Ama artık sağlıklı beslenmeyi tam uygulamak istiyorum.
Daha önce de (belki 1 ay olmuştur) şekersiz yaşama deneyiminde bulundum. 2 hafta kadar şeker içeren hiçbir şey tüketmedim. “That Sugar Film” bu konuda en büyük yardımcım oldu diyebilirim. 

1 tatlı kaşığı 4 gr şeker ediyor, içerisindeki şeker miktarını 4e bölerek kaç tatlı kaşığı şeker yediğinize bir bakın!

  Filmin genel işleyişi bu şekildeydi. Üstelik çok sevdiğiniz diyet yemekleri var ya adam sadece onlarla beslenerek korkunç bir değişim yaşadı. Halsizlikler, yorgunluklar, dalgınlıklar ve daha yüzlerce belirti… Şekerin(işlenmiş olandan bahsediyorum) uyuşturucudan daha korkunç bir tatlı zehir olduğunu biliyoruz, hep okuyoruz ama adamın görülür değişimi olayı rahatça kavramamı sağladı. 

Peki ben uyguladığımda nasıl oldu?

  Filmden önce işlenmiş şekeri çıkarttım hayatımdan ve şekersiz 21 gün uygulamasına başladım. Aşırıya kaçmamak koşuluyla yeşillik ve meyve, kuruyemiş gibi besinleri tüketebiliyorsunuz. Yani doğal olan her şey! Bu süreç 2 hafta sürdü. Hiç çikolata krizleri, aşırı komalar geçirmedim. Sadece ilk gün misafirlere kahve yaparken çikolatadan yememek için çok tuttum kendimi. Sonrasında alıştım. Nasıl bozduğumun farkında değilim inanın, keşke devam etseydim 1 hafta daha beklesem tamamdı değil mi?
Ama sonuç çok enteresan, ben kendimde görsel olarak aşırı bir fark göremesem de (incelme ve daha ferah his vardı ama) tartıda tam 3 kilo yağın gitmiş olduğunu gördük! Spor salonunda tartıldım, bu süreçte spora gitmedim sadece arada yürüyüş yapıyordum, spor kaydımı yenileyip başladığımda sonucu görünce bayağı şaşırdım. Çünkü 2 hafta gibi bir sürede 3 kilo vermek çok kolay değilken ben 3 kilo yağ vermiştim. 3 kilo yağ yaklaşık 12 paket margarin eritmek demek! 
Sonrasında bu gidişatı bozsam da (hamur işi yedim,teşekkürler) hiç aşırıya kaçmadım. Normalde aşırı yemek yemediğim için bu beni zorlamadı ama tatlılar, abur cuburlar bana gülüyor. Ama çoğu zaman (2 hafta deneyimden sonra) abur cubur familyası itici geliyor. Üzerini okuyup içindeki şeker miktarını gördüğüm, bunu yemek yerine bu kadar şeker yesem dediğim yiyecekler midemi bulandırıyor. Öyle ama halen yiyorum! Buraya yazma sebebim de bu. Kaçamaklarla doldurduğum günlerime  veda etmek. Çünkü yemek istemiyorum, sağlıklı bir beyin istiyorum. Vücudum katkısız beslenmeye oldukça yatkın ve içinde tatlandırıcılar, çin tuzları, ekstra asitler dolu her şeye tepki veriyor. Bir kere aklıma koyup “yemeyeceğim” dediğimde yemiyorum. Buraya da zincirin kırık halkasını koparıp atıp en baştan başlamak için geldim. Üstte bir kategori oluşturuyorum, Zinciri Kırma diye. Orası hedeflerimle dolu olacak. #kitabinkabirhafta ve #sekerveganı etiketlerini bu kategoride toplayacağım. 
Yazmak, bazı şeyleri uygulamaya geçirmek için güzel bir alternatif benim için. Zinciri Kırma kategorimde halkanın en başındayım, oldukça tatsız bir deneyime yeniden, saat 00.39, 29.07.18 itibari ile başladım. Yarın pazar, dolu dolu aile kahvaltısından herkes evde ne yapsak akşam yemeğine kadar önüme ne çikolatalar ne dondurmalar gelecek de hepsine yok diyeceğim, Allah bilir! 

2 Comments

  • Reply Beyaz Yakalı 29 Temmuz 2018 at 09:42

    Bu deneyimin sonu tatlı, şekerden uzaklaştıkça kendi bedenini geri alıyor insan. Şeker tüketerek yaşamın bir esaret olduğunu, ondan kopunca anlıyorsunuz. Şimdiden kolay gelsin.

  • Reply Birsen Akyol 29 Temmuz 2018 at 15:32

    Ben de bırakmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. Tam başlıyorum sonra yeniden… Ortamda o kadar şeker var ki her yanımızda ayrı kalmak imkansızlaşamış gibi 🙁 Şu filmi bir de ben izleyeyim merak ettim 🙂

    http://www.birsenle.com

  • Leave a Reply