Sınav Haftasında Okunabilecekler


    Kaç gündür o kadar uykusuz ve de yorgunum ki, bugün okuldan erken dönmemin şaşkınlığını yaşıyorum ve neredeyse sınav haftama şükredeceğim. Tamam sadece çay/kahve ile ayakta duruyor olabilirim ya da ders çalışmaya fırsat bulmak çok zor olabilir bu aralar ama en azından derse girmiyoruz ya o bile yeter bana şuan. Neyse, bende durumlar “konum-zaman uzayında diferansiyel denklemin homojen kısmını limit tanımıyla bulan programın kodunun grafiğini çizmek” şeklinde devam ediyor. Ruh halime 5 ders sıkışmış durumda ve o arada bile kitap okumaya çalışıyorum cidden.

 Nasıl mı? Kafamı rahatlatacak, istediğim zaman alıp okuyacağım istediğim zaman bırakacağım kitaplar seçerek. (Zaten şuan elimde olanlar sınav zamanı okurum diye bıraktıklarım) Bir çoğunuzun da sınavları başlamamış sanırım yani çevremden gördüğüm kadarıyla ya bu hafta ya da önümüzdeki hafta başlıyor sınavlar. Ben de dedim ki, madem herkeslerin sınav haftası, herkeslerin kafasını kaşıyacak hali yok, alın benden size öneri!
   Tabi önerdiğim kitaplar benim de okuyacaklarım değil, okuyup bu döneme uygun olan kitaplar… 

  Öncelikle, sınav haftası günü gününe ve sabah-akşam çalışmaların zombi gibi gezmelerin dönemidir. Bu nedenle kafamızı sakinleştirecek kitaplar okumalıyız. Yani Ahmet Hamdi Tanpınar okumaktansa Sabahattin Ali okumak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra, türü ya da dili (ağırlığı) ne olursa olsun 15 dakika dahi kitap okumanın insanı rahatlatacağını da biliyoruz. Ama benden tavsiye; eğer ders çalışmayı ve kitap okumayı aynı anda istiyorsanız ya da derslerden bunaldıysanız en yakınınızdaki kitaba koşun!
  Peki benim önerilerim neler? 

En başta Mustafa Kutlu’dan önerim var… Tirende Bir Keman, Kutlu’dan ne zaman aklıma gelse içimde büyük bir boşluk oluşturan kitaptır. En az 2 kez Kutlu okuduktan sonra bütün kitaplarda aynı tat alınsa da Tirende Bir Keman çok başka… Bir de eğer okuduğunuz kitap sürükleyici bir konuya sahipse muhtemelen elinizden bırakmak istemeyeceksinizdir. Bu yüzden ince, kolay okunur kitaplar tercih etmenizi öneririm.
 Konusunun sizi sıkmaması, sınav stresinize dert eklememesi konusunda Selçuk Aydemir’i tek geçerim arkadaşlar. İster Mahalleden ister Liseden  olsun arkadaşlar serisi sizi okurken gülme krizlerinden gülme krizlerine sürükleyecek. Benim 90’lara yaşım tutmadı ama 2000’li yılların başı da 90’lardan farklı sayılmazdı yani…
  Bunları istemiyorsanız, yok ben edebiyattan,melankoliden okumak istiyorum diyorsanız size en kibar, en doğal, en içten kitabı öneriyorum; Canım Aliye, Ruhum Filiz… 
Sabahattin Ali’nin kızı ve eşi için yazdığı mektuplar, bazı anektodları yer alan bu kitap romanlarından, hikayelerinden sonra okunacak en saf kitabı olsa gerek. Mektuplardan oluşması nedeniyle de istediğiniz zaman bırakıp istediğiniz zaman okuyabilirsiniz diye düşünüp sınav haftası için okunacaklar listenize eklemenizi öneriyorum.
  Modern klasikler de bu dönemde okuyabileceğiniz kısa ve öz kitap dizisidir. Ancak öyle her modern klasik de alınıp okunacak da değildir. Örneğin sınav haftasında Stefan Zweig okumak ile Lou Salome okumak da bir değildir… Bu yüzden bu tip ikilemlerde bulunmamanız için en nötr olanı öneriyorum; Dr. Jekyll ile Bay Hyde. Konusu ve olay akışı bilim kurgu tarzının yapı taşı olarak gelse de  gerçekten içinize işleyecek detaylara sahip. Ama buna rağmen -şimdiye kadar okuduğum modern klasikler arasından- sınav haftanıza en uygun modern klasik budur…
  Son olarak, okumaya bayıldığım mangalar ve çizgi romanlardan bahsedeceğim. Metroda, otobüste rahatça okuyacağınız, kafanız derslerden sorulardan bunaldığında neredeyse tek kaçış noktanız olan mangalar… Death note yeni başladığım ama 1.ciltten öteye geçemediğim halde sizlere önerimdir. Aldığım gün, 40 dakikada okuyup bitirmiştim bu yönden sizi alıkoyabilir ama telefonda geçireceğiniz boş zamanı okuyarak geçirin daha iyi değil mi?
Şimdilik önereceklerim bu kadar… Önerilerim arasından okuduklarınız varsa aynı yazarlara ait başka kitaplar da önerimdir. Çünkü yazarların eserleri genel olarak birbirine benziyor karar verirken yapmanız gereken tek şey, kendinize “çalışmalarım bu yoğunluktayken bunu okuyabilir miyim?, bu kitabı okumak istiyor muyum?” diye sorup cevap alabilmenizdir… 

No Comments

Leave a Reply