Sizden Gelenler, Okuma Etkinliğinin İkinci Aşaması, Büyüyünce Ne Olacaksınız?

   İyi akşamlaar! Normalde 2 yıldır yaz tatillerinde her akşam basketbol oynamaya gideriz. Oynarken çok eğlenceli de akşamdan bize bir şey kalmıyor o sıkıntı. Yani saat 21.30 gibi çıkıyoruz evden, gece yarısından önce gelmiyoruz. O arada yapabileceğim bir çok şey baskete gidiyor anlayacağınız. Arada bir evde oturmak da fena değil dedim bugün gitmedik.
Fırsatta istifade yazmayı ertelediğim bu blog yazımı yazayım…

Sizden Gelen Sorular İle Başlayalım

 Instagram anketlerimde sizlerden merak ettiğiniz soruları istedim. Daha doğrusu, bir blog yazacağımı ve bu blog içerisinde sizin sorularınızın olmasını istedim. Önceliklee, soranlara çook teşekkür ederim. Her nerede yaşıyor ve bu yazıyı okuyorsanız, iyi ki varsınız ve tam şuan gülmeniz gerekiyor! 

Çok da uzun uzun yazmadan sorulara geçeyim;

  • Blog yazmaya ne zaman ve neden başladın?

  Blog yazmak benim için çok özel bir yere sahip. Öncelikle ne zaman yazmaya başladığımı söyleyeyim; 2015 yılında son LYS’nin akşamında köye gitmek için bavullarımızı hazırlarken. Tam 40 gün kaldık köyde tüm sınav açıklanma ve tercih sürecim orada geçti ancak öncesinde yani lise sonda hiçbir şekilde sosyal medya hesabı kullanmadım. 
Tabi biz de insanız ara ara twitterda turluyorduk ama instagram’da kişisel hesabımı kapatmıştım ve blog adına hiçbir şeyim yoktu. 
Yazmaya başlamamın sebebi ise, tuttuğum günlüklerimi dijital ortamda tutmaktı. Şuan 21 yaşındayım ve 7 yaşından beri günlük yazarım (Nasıl 2.sınıfta 7 yaşındaydın demeyiniz, okula 1 yıl erken başladı bu kız).

Günlük yazmayı bırakmadım tabi…

Halen bullet journal dediğimiz günlük tutma olayını yapıyorum ama gittiğim okuduğum yaptığım bir çok şeyi burada paylaşmaya gayret ediyorum. 
Neyse, sonuç olarak blog yazmaya başlamaktaki amacım “insanlar beni okusun takip etsin” vs’den önce neler yaptığımı dijital ortama aktarayım düşüncesiydi. Diğer dijital kaygılar zamanla geliyor zaten 🙂

  • Hiç ara vermeyi ya da blog sayfanı kapatmayı düşündün mü?

Bu soruyu kim yazdı hatırlamıyorum ama yazım şekli şuydu “gitcen mi buralardan?” 😀 Yoğun olduğum zamanlarda yazamıyorum bu benim en büyük eksikliğim aslında ama bu zamanlara ara vermek diyebiliriz. Onun haricinde blog sitemi kapatmayı hiç düşünmedim ama instagramdan olabildiğince kopuk yaşadım hatta bir ara tamamen kapattım bile. 

  • Kitap yazmayı düşünüyor musun?

Bu soru gelene kadar aklımın ucundan dahi geçmemişti diyebilirim 😀 Ancak büyük bir basın yayım dünyamız var kim bilir belki bir gün yazarım. Söylemesi bile tuhaf geldi yok ben yazamam. Bir kere yazdıklarımın okunmasından utanıyorum bir de bunu kitap haline getirmek mi?!!!! 
  Kitap yazmaktan daha ilgimi çeken şey bir markamın olması. Tamamen bana ait ve girişimciliğini yaptığım bir marka kitap yazmaktan daha çok mutlu eder beni. 

  • Blog yazmak çok zamanını alıyor mu?

Bazen 5 dakikada yazıyorum bazense günlerimi alıyor. Hatta 1 ay boyunca araştırıp emek verdiğim yazılarım dahi oldu.

  • Her şeyi yazıyor musun?

Kesinlikle hayır. Yalan ya da fazla da yazmıyorum ancak bazen anlatmamam gereken şeyleri yazmıyorum. Ki o zamanlarda da “bunu yazamam” diyorum zaten. Buna gizlilik de diyebilirsiniz ancak ben bunu çoğunlukla yazıda ismi geçecek insanları rencide etmemek ya da düşüncelerini bilmediğim zamanlarda geride durmak adına yapıyorum. 

Gerçekten fizik mi okuyorsun Sinem nasıl?!!?

Son olarak, bu da çok fazla aldığım bir soru ancak onu ayrı bir yazıda hazırlayacağım uzun uzun konuşacağız. Ancak evet İstanbul Üniversitesi’nde ingilizce fizik okuyorum. Derslerim, ortalamam, okuldaki sosyal hayatım gayet iyi (derslerim için bir tık daha süper diyebilirim 😂) ve 5 yıllık serüvenin son senesine geçtim. Bu yıl çoook daha aktif bir blog yazarı olacağıma söz veriyorum.

Fizik okumayı kendim seçtim, kendim istedim ve genel olarak baktığımda “iyi ki” dediğim birçok anım var.

Şimdi gelelim okuma etkinliğimize…

Etkinliğimizin ilk aşamasında blog yazım içerisinde bir listede maddeler belirleyip onlara göre okumuştuk. Bu kez seçim yapmak istemedim ve sizi daha çok darlamak istedim 😂 Ne mi yapacağız? Her gün 10 sayfa kitap okuyacağız.

Şimdi sizinle hemen bir hesaplama yapalım; günde 10 sayfadan 30 gü de 300 sayfa okursunuz ve bu ortalama 1-2 (hatta bazen daha fazla) kitap yapar. Ki alıp okuyunca 10 sayfadan fazlasını okuyacağımızı da düşünerek en azından birkaç kitap bitirmiş oluyoruz.

Ayrıcaaa kitap okumanın stresi azaltmadaki etkisi gözlerimi yaşartıyor. Gerçekten. Dediğim gibi, bu kez #kitabinkaileokuyoruz etkinliğimizin 2.aşaması ve ben her gün size “bugün 10 sayfalar okundu mu” diye soracağım 😊

Sanırım bu yazıya sizlere söyleceğim bir şey kalmadı

NOOOOO VAR

Başlığa bakınca geldi aklıma 😂 Tercih dönemindesiniz ve bu dönemin üniversite sınavına hazırlıktan da çözdüğünüz milyonlarca sorudan da stresli olduğunu biliyorum. Aşağıya bu dönemle alakalı tüm düşüncelerinizi, hedeflerinizi hayallerinizi yazmanızı bekliyorum!

Yorum yazmak istemezseniz de sinemakyolll@gmail.com’dan bana yazabilirsiniz xx

No Comments

Leave a Reply