Şubat Günlüğümü Beraber Hazırlayalım! #BuJo

  Merhaba! Bugün biraz yarım ama dolu dolu bir yazıyla geldim. Hatta her ay başında neler yaptığımı ay sonunda da son halini göstereceğim bir seri oluşturmaya karar verdim(BuJo).Dönüşlerinize ve isteklerinize bağlı olarak ay içerisinde kolay yapılan birkaç detayı da eklerim mutlaka.

   Hem görüyorum ki bullet journal ya da günlük işini yapan bayağı kişi var. Haydi o zaman Şubat ayı genel şemamı inceleyelim!

1-Mutlaka Aylık Görünüm Çizerim

  Cetvel, kurşun kalem ve silgi bu piyasanın vazgeçilmezleri! Normalde cetvel kullanmayı sevmiyor olabilirsiniz o zaman da kafanıza göre kutucuklarla işinizi halledebilirsiniz. Tabi ne kadar düzenli görüneceğini sizin beğenilerinize bırakıyorum.
Şubat ayının 28 gün olmasından dolayı çizimde zorlanacağımı düşündüm. Ancak eğer 28 gün olmasaymış sığdıramayacakmışım. Normalde 2 sayfada çiziyorum ancak bu ay dedim ki tek sayfada yatay olarak yapayım. Karşımda takvime bakarak çiziyorum bir de, 3 gün eksik çizmişim ve bunu üzerinden tükenmez kalemle geçtikten sonra farkettim!
 Neyseki çok absürt olmadan hallettim… Bu arada işlemleri küçük boyutta fotoğraflar halinde düzenledim ancak üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz. Sayfadaki ağırlığı azaltmak için yaptım normalde oldukça büyük boyutta fotoğraflarlar 😂

Sonraki aşamada günleri yazdım… Bazen her şey çok güzel ve düzenli giderken küçük bir hareketle hepsini batırabiliyorum. Bknz; günlerin arkasını noktalandırarak okunmamalarını sağlamak. Fotoğrafta çok da okunaksız görünmüyor olabilir ama ikisinin de koyu renk olması hayallerimi yıktı.

Ben de bu kez bir not kağıdını alıp köşelerden rastgele yırtarak bunların yerine yapıştırdım. Bunu yazarken geldi aklıma keşke 2018 günlüğüm yazımdaki yapışkanlı kareli kartlardan kullansaydım… Neyse bu da fena olmadı. Ayrıca aylık görünümün üzerine Şubat yazmadım çünkü henüz nasıl yazacağıma karar vermedim. Sanırım bullet journal olayını kendin yapmanın en güzel yanı bu. Ne zaman ilham gelip aklına ne zaman eserse yazıyorsun kimse sana “aaa bu niye yok” demiyor.

    

Bu kısmı da hallettik. Gelelim detaylara… Eğer turuncu kartları yapıştırmadan önce sarıları yapmamış olsaydım sayıların arkasını turuncu yapardım ama bu görüntü de hoşuma gitti. Bu arada bu laptopta klavyede bir sıkıntı var bazen h harflerini basmıyor eğer denk gelirseniz bilerek yaptığım bir şey değil 😂😂

                     

 Aylık planlayıcı bu kadardı. İçinde hiç renk, bant, sticker yok diyebilirsiniz çünkü yok! Ay içinde kullandıkça ve doldurdukça renkleniyor bu yüzden ay başında yalnızca boş şemasını oluşturuyorum. Sonraki sayfalarda bile kullandıkça şekilleniyor her şey…

2-Bu ay hedefler sayfası da bizimle…

Evet, normalde yapılacaklar ya da günlük olarak yazdığım kısımlara hedeflerimi yazardım ancak bu kez bir sayfa da hedeflerime ayırmak istedim.

Bardak ya da daire çizebileceğiniz herhangi bir cisim işinizi görecektir. Asla pergel demiyorum çünkü pergelle çizim yapmak benim için ölmek için 13 sebebin ilk maddesi. Yapamıyorum çünkü. Neyse belki laboratuvardan kalan bir alışkanlık olsa gerek cetvelle ince çizimler çok zor gelmiyor. Ben de dedim maden okuma takvimimi böyle hazırladım biraz süsleyeyim…
 Önce kurşun sonra ince uçlu pilot kalemle cetvel yardımıyla çizdiğim bu şablonun bir yarısını çizim bir yarısını da okuma göstergesi olarak kullanıyorum.

   Çizimi tamamladıktan sonra kullanmak istediğim rengi seçtim. Kuru boya kullanıp 2 renkli -aynı tonlarda- geçiş yaptım önce ancak çok hoşuma gitmeyince fırça uçlu keçeli kalemlerden aynı tonu seçerek devam ettim…

Tabi bana bu da yeter mi hiç? İlla bir şeyler yapıp bozmam lazım!
Dedim ki ben buna ışıltı gibi bir şeyler yapayım.. Aldım elime tipeks (böyle mi yazılıyor?) kalemi küçük noktalar koyuyorum. Sonra bir anda bir fırladı kalemden! Oradaki büyük beyazlık tamamen hatadan kaynaklanıyor. E tabi sonrasında da noktaları çoğaltmak zorunda kaldım.Bu kadarını kurtarsam da ilk deneme için fena sayılmaz.


Son hali de böyle… Önce günlerin harflerini ardından her harfin karşısına 4 tane haftalık dairesini çizdim. 28 gün olması kutuların tam olarak dolması için harika bir detay oldu!

 Aylık hedefim bunlar değildi tabi. Bunu geçen ay da kullanmıştım tabi çizimi böyle değil daha basit bir şeydi ama… Şimdi gelelim hedeflerime.
Şubat bullet journal hedeflerime  instagram hikayemde de anlattığım karalama yöntemini kullanmak istedim.

      

Burada da göreceğiniz üzere fena durmadı. Muhtemelen içleri dolunca çok daha güzel olacak!

Yakından incelemek isterseniz… Anlaşılan bu ay şu noktaları çok kullanmak istiyorum 💁 Kötü de gözükmüyor burada değil mi? En azından aylarda yaptığımdan daha şık oldu.

3- Arka tarafa geçen renklere son!

          

Bu da aylık düzenleyici kısmını çok boyayıp işleme uğrattığım için başıma gelen arka kısma geçme felaketiyle başa çıkma şeklim! A4 kağıdı yatay şekilde yapıştırarak sayfada farklı bir tasarım yapmak istedim. Bunun için de cetvelin ortasına bant yapıştırıp kağıda yapıştırdım. Bantın kağıdı zedelemesinden endişeleniyorsanız bantı çift taraflı hale getirmeden önce elinizde biraz oynayın ki yapışkanlığı azalsın (tamamen gitmesin ama). Sonra dilediğiniz gibi cetvelin alt ve üst alanlarını istediğiniz şekilde çizin. İsterseniz sulu boya vs de kullanabilirsiniz ben böyle bir çizim tercih ettim…

VE CETVELİ ÇIKARDIĞINIZ ZAMAN SONUÇ!

4- İnternette araştırma yapmaktan çekinmeyin!

 Kendi planner düzenlemenizi yapıyorsanız yalnızca kendi fikirlerinize bağlı kalmayın. Sonuçta internet tüm dünyaya tek tıkla ulaşmanızı sağlıyor. Geçen aylarda bir fotoğrafta görüp “sonraki ay yapacağım” dediğim bir çizimden bahsedeceğim. Bu arada videoları buraya daha kolay yükleyebilmek adına bir youtube hesabı açtım. Daha doğrusu sadece video izlediğim hesabıma video yükledim… Henüz videolarımda amatörlük ve kameradan kaynaklı (kameramda video özelliği yerlerde) hatalar olsa da amacım profesyonel olmak değil size en iyi şekilde anlatabilmek…

Görünüm böyle, nasıl yapıldığı ise videoda!

Bir de fotoğrafı olmayan ancak videosunu çektiğim günlük kısımları var… Normalde günlük kısımlarına herhangi bir düzenleme yapmaz tarih atar yazardım ancak üstteki çiçeklerden arkaya geçen renkler pek hoş görünmüyor.

En başında da yazdığım gibi ay içerisinde kullandıkça tamamlıyorum günlüğümü. Hatta Şubat ayı daha ilk günlerde en çok doldurduğum ay oldu diyebilirim. Son olarak, yazıda biraz aşağı inip yorumlarınızı (videoların devam edip etmemesi fikirleriniz, deneyip sonuçlarınız gibi) esirgemeyin lütfen. Benden şimdilik bu kadar, yarın okula başlayacak herkese yeni dönemlerinde başarılar diliyorum! (Not: benim 12 Şubat’ta başlıyor)

No Comments

Leave a Reply