Süperpoze ve Bilim-Kurgu Severlere Küçük Bir Liste

  Geçen hafta tam olarak ne zaman derslere ara verip yazdım hatırlamıyorum bile!   Son 1 sınavım kaldı 4 Nisan Çarşamba gününe ancak bugünlük izin verdim kendime. Çok fazla konum yok yani üzerime yıkılacağını hissettiğim kadar değil. Ama geçen sınavlardan bir tanesi üzerime yıkıldı.  Şöyle ki, haftalarca hiç çalışmadığım kadar düzenli çalıştım ve birkaç noktayı bıraktım, bunları sormaz dedim. VE SADECE ONLARI SORDU. Hiç yapamadım değil, sorularla uğraştım; çözümler de yaptım bahsettiğim kadar korkunç değildi ama genel olarak hedefimin çok çok altındaydı… Neyse, son çıkıştan önceki son moladayım ve yine kitap önerileriyle geldim…

Öncelikle, kitaptan daha önce bahsettim mi bilmiyorum ama süperpoze beni en etkileyen; okudukça “…acaba?” diye düşündüren kitaplardan birisiydi. İsminin devamına eklenen bir kuantum romanı ibaresi sizi korkutmasın öyle anlaşılmaz karmaşıklıklarla dolu değil. Tabi konuya çok uzak, eskilerin deyimiyle “sözlük karıştırmamış” olanlara karışık gelmesi çok normal. Aynı şekilde, kitapta araştırma yapmanızı gerektirecek (belki kendinizden çok emin olsanız bile) noktalar da var. 
Kitabın konusundan ve işleyişinden bahsedeyim biraz…

Bir Aile Romanı…
 Evet kitabın bıraktığı ilk izlenim bu oldu. Olayların başlangıcı sanki bir amerikan filminde sabah kalkıp mutlu bir şekilde kahvaltısını yapan bir aile ve sonrasında yolunda giden mükemmel bir hayat gibiydi. Tabi öylesi düşünülemez değil mi? 😃 Kuantum varlıkların ve kuantum dünyanın varlığı dahi tartışılırken böyle bir kurgu oluşturabilmek gerçekten harika! Mesela bugün nasıl bir bilimkurgu yazabilirim, geleceğin dünyasından nasıl bir izlenim görebilirim diye düşününce kafam epey karışıyor. Konuyu anlatmak istiyorum ama bir yerde “dur sinem insanlar kitabı okusun” deyip durduruyorum kendimi. 
Kuantumun nasıl bir olay olduğundan bahsedeyim, bir olayın aynı anda hem olduğunu hem de olmadığını düşünün. Paralel evren durumundan bahsetmiyorum bile ama şöyle bir olayla anlatmaya çalışayım -benim de her detayına kadar bilgim yok ama genel izlenim sunuyorum-.
 Şimdi,kuantumu düşünce fiziği olarak biliyoruz. Feynman kardeş bile demiş ki, kimsenin anlaması mümkün değil.Tam mantığınıza zoooooooooooorla sıkıştırdığınız bir konu oluyor oradan çıkıyor Schrödinger! Neyse örnek verecektim. Biraz uydurma olacak ancak; Pazartesi günü okula/işe gitmek ve gitmemek gibi iki seçeneğiniz var değil mi? Aslında o iki seçenek arasında hem gitmek hem de gitmemek olan bir seçenek hatta daha bir sürü seçenek daha var. Ya da hep bilindik örnektir; elinizde bir kavanoz var ve onu rafa ya da tezgaha koyabilirsiniz değil mi tabi yere bırakırım vs diyenler haricinde tutuyorum 😂😂 Raf ve ya tezgaha koyma seçeneklerinizin haricinde raf ve tezgah arasına koyma ihtimalini, aynı kavanozu hem rafa hem tezgaha koyma ihtimalini size sunan kuantumdur işte. İlginizi ne kadar çeker bilmiyorum ama en ilgisizini dahi boğmayacak kadar teorilerle doldurulmamış nadir bilimkurgu- kuantum kitaplarındandır. Kesinlikle ve kesinlikle öneririm. Kitapla alakalı alıntılarım var ancak çok daha güzel bir haberim var; süperpozeyi okuduktan sonra ya da öncesinde başka neler okuyabilirsiniz diye küçük bir liste hazırladım, umarım kitaplığınıza ve bilgi dağarcığınıza yepyeni kavramlar getirebilirim!

  Kitap yorumu yapmayacağım ancak önerilere en uygun fiyatları bulup tıklanır link ekleyeceğim(başlıklarına). Okursanız muttttttlaka haber verin!

Son Ve Ötesi

Ben Robot

Zaman Makinesi

Yerdeniz Öyküleri

No Comments

Leave a Reply