Dizi Önerisi, Yaz Hedeflerim, Ehliyet, Türkçe’yi Unutuyorum!

Günaydın demek ne kadar doğru bilmiyorum ama ben bu satırları yazarken bir çoğunuz üniversite sınavında muhtemelen matematik sorularını çözüyordur. Çalışıp, çabalayan herkese en içten şekilde dua ediyorum günlerdir. Bir de dershanede ağırlıklı olarak 12’lerle ders yaptığım için en az sizin kadar heyecanlıyım.
Hey ÖSYM! Bu yıl ben de bir sürü öğrenci çalıştırıp gönderdim sana!
Bir ara ben de girmeyi düşünüyorum bu sınavlara yeniden. Ancak bu yaz hedeflerim arasında YDS, KPSS, ALES gibi sınavlardan birine mi çalışsam diye düşünüyorum. KPSS o kadar ağırlıklı olmasa da YDS ve ALES dikkatimi çekiyor.
YDS ve ALES yüksek lisans için gerekli sınavlar. YDS ingilizce yeterlilik; ALES ise YKS’nin biraz daha ileri hali.
Hatta biz üniversite sınavına hazırlanırken ALES sorularını çözüyorduk son zamanlarda. Aşırı zor bir sınav değil ama paragraflar (Türkçe ve Matematik) aşırı uzun. Okuyup aynı anda anlayıp çözümü bilmek gerekiyor. Deneyelim bakalım.
YDS kısmı ise ingilizce iletişim kurabiliyorum, okuyabiliyorum, yazabiliyorum yani anlayacağınız bir problemim yok. Ancak iş sınava gelip okuyup yorumlamada olunca birazcık değişebiliyor. Sınavla bilgimin ölçülmesi hiç bana göre değil hiç!
Ay çok sınavdan bahsettim benim yaz hedeflerim diye belirlediğim milyonlarca madde var! Maddelerden ilki, pazartesi günü olan sınavımı geçmek!
Zorluğunu tarif edemeyeceğim bir Termodinamik. Ders ingilizce olduğu için Türkçe kaynak yok elimizde. Daha doğrusu Türkçe kaynaklardaki kavramlar çooook eski dil kullanılarak anlatılmış.
E bu kez İngilizce çalışıyoruz beyin otomatik olarak Türkçe’yi unutuyor.
Bu yüzden bu yaz olabildiğince kitap okuyacağım. Dershaneye ilk başladığımda derslerde Türkçe konuşmakta, kelimelerin aklıma gelmesinde çok zorlandım. Çünkü yıllarcaa ingilizce gördüğüm, öğrendiğim fizik dersini Türkçe anlatıyorum nasıl zorlanmayayım?
Hatta bir derste öğrencimin biri “hocam çok zorlanıyorsanız ingilizce anlatın biz turizm meslek öğrencisiyiz bize de pratik olur” dedi ahsdhadh
Abartı değil, cidden kullanmadıkça kelimelerimin azaldığını fark ediyorum. Okuyacağım kitapların listesini vermeyeceğim ancak okudukça (aylık olarak) “okuduklarım” listesi paylaşabilirim.

Radyoaktif bir dizi!

Instagram’da vs. hiç paylaşmadım, ayrı bir dosya hazırlamayı düşündüğüm için her yerde gözünüze batırıp “izleyiiiiiin!” demedim. Ancak bilmenizi isterim ki o kadar çok araştırma yapıp o kadar çok video izledim ki Chernobyl zamanında yaşamış olsaydım evde gerçek bir faciaya sebep olup “çay kaynayınca radyasyonu gider” diyenlere öyle olmadığını anlatmak için ne uğraşlar verirdim.

İÇERİĞE GİRMEYECEĞİM SADECE DİZİYİ ÖNERECEĞİM İÇERİĞE GİRMEYECEĞİM SADECE DİZİYİ ÖNERECEĞİM İÇERİĞE GİRMEYECEĞİM SADECE DİZİYİ ÖNERECEĞİM

Chernobyl, mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken ve gerçek anlamda kaliteli HBO dizilerindendir. Mini dizi olarak yapılmasına rağmen sonuca ulaştırmak için 5 bölüm yapmaları bile uzun geldi bana ancak insanları bilinçlendirmek için yapılması gereken çok güzel yapımlardan olmuş.
TRT Belgesel’in de bu konuda hakkını yemeyelim onlar da çok güzel eserler çıkarıyor ancak Chernobyl dizisini izleyin, izlettirin derim.

Asıl konuyu sona sakladım 🙂

Yaz hedeflerim arasında yıla damgayı vuracak konu ehliyet ! Hayatım boyunca hep kendi biriktirdiğim parayla bir şeyler yapmak istedim. Örneğin lisedeyken test kitabı mı alacağım, tamam parayı babam veriyor yine ama parayı alıp gidip test kitabı almadım.
Babamdan aldığım parayı biriktirdim sonra gidip aldım. Bu, ilk seçenekten daha değerli.
Sonrasında blog yazarlığı yapıyorum zaten, ihtiyaçlarımın çooooook büyük bir kısmını oradan kazandığım parayla karşıladım.
Ehliyeti de kendi paramla almak istiyordum ama hep diyordum ki herhalde ancak okul bitince bu kadar para kazanıp da alabilirim. Ama bu yıl önüme bir fırsat çıktı, dershanede fizik öğretmenliğine başladım. Orada biriktirdiğim parayla da şimdi ehliyet kursuna yazıldım!

Pazartesi günü 2 haftalık dersler başlıyor. Muhtemelen 1-10 Temmuz arasında da e-sınav olacak sonrasında da direksiyon dersleri vs derken bu yaz sonu gelmeden ben ehliyeti almış olacağım, inşallah.
Sabah sabah tüüm haberleri verip durum analizimi de yaptığıma göre gidip önce kahvaltı hazırlayıp sonra ders çalışmaya başlayabilirim.

Hepinizi doblo bagajına doldurup pikniğe götüreceğim günler yakındır çocuklar!

No Comments

Leave a Reply